Sven Hagströmers ägarbolag Biovestor delar ut över 50 miljoner kronor till ägarfamiljen. Det visar årsbokslutet för 2016.
Hagströmers Biovestor delar ut 50 miljoner

Mest läst i kategorin

Resultatet före skatt landar på 68,6 miljoner kronor för 2016, vilket är högre än de tre senaste åren.
Värt att notera är att under fjolåret året sålde Biovestor drygt 372 000 aktier i investeringsbolaget Creades, som också det kontrolleras av Sven Hagströmer, och i vilket han är styrelseordförande.
Bolaget lämnar en aktieutdelning utdelning på 50,8 miljoner kronor, vilket motsvarar 8 000 kronor per aktie.
Biovestors två största innehav är aktieposterna i nätbanken Avanza respektive investerarbolaget Creades. Vid årsskiftet uppgick marknadsvärdet på innehaven i dessa båda bolag till 1,1 miljarder kronor respektive 1,9 miljarder kronor.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






