13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fortsatt kräftgång för Ericsson

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 okt. 2007Publicerad: 17 okt. 2007

Det blev ingen återhämtning för Ericssonaktien efter tisdagens dramatiska kursras. Aktien fortsatte falla, men börsens ledande index återhämtade sig något.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

När börshandeln stängde efter tisdagen hade OMXS-index stigit med 0,4 procent till 391,9.

– Det finns lite anledning att vara självkritisk och vi måste fundera över om vi beskrivit dynamiken i marknaden så att alla förstår vad som kan hända, säger Ericssonchefen Carl-Henrik Svanberg i en TT-intervju dagen efter bolagets oväntade vinstvarning.

– Vi ser ingen förändrad utveckling i branschen och de långsiktiga trenderna har inte förändrats så vitt vi kan se.

Men marknadens dom var fortsatt hård under torsdagens börshandel och Ericssonaktien backade med 1,6 procent till 19:80 kronor efter att flera investmentbanker nedgraderat bolagets framtidutsikter. Nedgången var dock en västanfläkt jämfört med kursraset på 23,8 procent under tisdagens börshandel.

Thailands flygvapen bekräftade på onsdagsmorgonen att landet kommer att köpa sex Gripenplan för 3,7 miljarder kronor och det kan bli ytterligare sex plan senare. Saab ska uppgradera 31 svenska Gripen-flygplan till senaste standard. Kontraktet med FMV är värt 3,9 miljarder kronor. Saabaktien steg med 2,5 procent till 162:50 kronor.

Samtidigt som en Carnegieanställd dömts för insiderbrott tvingas bolagets danska dotterbolag betala ett vite på 300 000 kronor efter ett utslag i Stockholmsbörsens disciplinnämnd. Förklaringen är att en anställd brutit mot reglerna för optionshandel. Men Carnegiekursen steg med 7,8 procent till 145:50 kronor.

Vinsten minskade rejält under tredje kvartalet för dagligvarukoncernen Axfood, med butikskedjorna Hemköp och Willys. Axfoodaktien föll med 4,5 procent till 223:50 kronor.

Efter kursraset för IT-konsulten Tieto Enator tidigare i veckan steg bolagets aktiekurs på onsdagen med 9,1 procent till 161:00 kronor.

ANNONS

Electrolux som presenterar sin delårsrapport för tredje kvartalet på måndag steg med 3,5 procent till 149:00 kronor.

Lundin Petroleums aktie föll med 3,8 procent till 76:26 kronor.

På de övriga Europabörserna var kursutvecklingen positiv. Frankfurtbörsens DAX-index steg med 0,1 procent till 7 972,1. Londonbörsens FTSE-index steg med 0,8 procent till 6 665,5 och i Paris steg börsens CAC-index med 0,6 procent till 5 818,8.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS