05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

”Finansinspektionen tar tag i greenwashing"

Johanna Fager Wettergern, Finansinspektionen, ESG-podden, Per Lindvall
Per Lindvall och Johanna Fager Wettergren, gäster i senaste avsnittet av ESG-podden.
Realtid.se
Uppdaterad: 16 nov. 2021Publicerad: 16 nov. 2021

Finansinspektionens första hållbarhetschef Johanna Fager Wettergren berättar om myndigheten ska jobba med greenwashing. Med i studion är även Realtids krönikör Per Lindvall som ger sin syn på nyheterna från COP26.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Johanna Fager Wettergren berättar bland annat att Finansinspektionen varit drivande där i att ta fram en ny global standard för hållbarhetsredovisning och hur de nu också tar tag i greenwashing, eller grönmålning, på hemmaplan i Sverige. Det handlar om att följa upp och uppmärksamma bolag och fonder framställer sig som mer gröna än de egentligen är.

Programledare: Joakim Båge

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS