På grund av den pågående coronapandemin har Finansinspektionen beslutat att vänta med att publicera ett förslag på ny pelare 2-metod för marknadsrisker i bankboken.
FI skjuter upp förslag på ny metod för marknadsrisker i bankboken

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 03 apr. 2020Publicerad: 03 apr. 2020
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
FI:s plan var tidigare att ett förslag på ny metod för att bedöma kapitalkrav för marknadsrisker i bankboken inom pelare 2 skulle kunna skickas ut på remiss i början av 2020.
Beslutet att vänta med detta förslag gäller tills vidare, men kommer att omvärderas om förhållandena i marknaden ändras. Det skriver myndigheten på sin hemsida.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS




