12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

FI sätter sitt eget betyg

administrator
administrator
Uppdaterad: 31 mars 2011Publicerad: 31 mars 2011

Godkänt. Det betyget får Finansinspektionen i en licentitatavhandling från Handelshögskolan i Göteborg. Men författaren har anställning hos FI som analytiker.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Främsta fokus har legat på att att ta reda på hur god beredskap Sverige har inför en nästa potentiell finanskris. En annan viktig del av arbetet har handlat om hur Finansinspektionen utövar sin tillsyn.

Här menar Hans-Olof Bergqvist att Finansinspektion bedriver ett fungerande arbete vad gäller att hantera lagar och regler. Han pekar även på att myndigheten har genomfört en del sanktioner mot fondbolag som inte sköter sig. Han tycker också att FI:s samarbete med övriga myndigheter har fungerat väl. Samtidigt måste man alltså komma ihåg att Hans-Olof Bergvist har en anställning som anlytiker hos FI:

– Min anställning är ju något man måste förhålla sig till.

Hur då?

– Man får helt enkelt vara så neutral man bara kan.

Du ger ett ganska positivt betyg till FI?

– Med den undersökning som jag gjorde blev det ett sådant här resultat.

Det är väl ändå ett ganska ovanligt grepp?

ANNONS

– Jo, det är jag medveten om. Men någon gång kan det ändå finnas ett intresse av att en person som jobbar för en organisation också skriver om den. Och då jag lade fram avhandlingen den 16 mars tyckte man ändå att tillvägagångssättet var ok.

Han har inte varit tjänstledig eller liknande från FI, utan han har skrivit avhandlingen på sin fritid – under cirka tre år.

Han pekar på att fokus har legat på att titta på hur FI som organisation har anpassat sig för att möta olika finanskriser sedan myndigheten bildades 1991. Och även om det blir mycket ros kring FI:s hantering ger han ändå visst ris. Hans-Olof Bergqvist tycker exempelvis att myndigheten kan bli ännu bättre på att följa reglerna och utveckla dessa.

Av avhandlingen framgår också att Sverige klarat den senaste finanskrisen relativt väl.

Hans-Olof Bergvist menar ändå att vi inte kan blåsa faran över ännu eftersom finanskrisens effekter fortfarande är tydliga internationellt – inte minst i övriga Europa:

– I flera andra länder kan ingen återhämtning skönjas, och det finns t ex en oro på marknaderna i många EU-länder, vilket kanske kan utlösa nya och större kriser. Så visst är det av stor betydelse hur väl förberedda våra statliga myndigheter är inför detta potentiella hot, säger han.

Handelshögskolans kommentar till att FI granskar sig själva är följande:

– Det här är lite unikt och spännnade att man gör det här sättet och låter en anställd vid FI genomföra ett sådant uppdrag, säger Johanna Haglund Flemström, kommunikatör vid Handelshögskolan i Göteborg.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS