12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fed pushar på för att stycka AIG

Realtid.se
Uppdaterad: 21 apr. 2011Publicerad: 21 apr. 2011

20 miljarder dollar. Så mycket vill den amerikanska centralbanken sälja av sitt innehav i försäkringsjätten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026

Den amerikanska centralbanken Federal Reserve, Fed, driver på för att sälja av 20 miljarder dollar av sina AIG-aktier under nästa månad. Detta trots att ett rejält fall i aktiebolagets aktiekurs kan leda till mindre vinst för skattebetalarna. Allt enligt personer som är insatta i planerna, enligt Financial Times.

AIG:s aktier har fallit med mer än 25 procent under de senaste tre månaderna och landade under onsdagen på 32,35 dollar.

Något som innebär att de så kallade pappersvinsterna, som är ett direkt resultat av att Fed ryckt ut med en räddningsaktion 2008 och köpt 92 procent av företaget, gått från 24 miljarder dollar i januari till 6 miljarder dollar idag, enligt Financial Times.

Samtidigt börjar tjänstemän och deras rådgivare att planera en nyemission som ska ge cirka 20 miljarder dollar i maj. Olika bankirer flyger ned till Mellanöstern under de närmaste dagarna för att pitcha upplägget för olika förmögenhetsfonder innan man väljer att hålla liknande samtal med amerikanska investerare. Roadshowen inleds direkt efter AIG:s årliga möte i maj.

För att nå plus-minus-noll erbjuder den centralbanken ett pris per aktie på 28,73 dollar, men priset kan sjunka ytterligare enligt personer som är väl införstådda med planeringen av emissionen. Samtidigt har AIG-aktien gått från 43,18 dollar i januari till 32,35 dollar under onsdagen denna vecka.

Då börsen stängde var Feds 92-procentiga andel i AIG värd 53,3 miljarder dollar.

Enligt FT räknar regeringen med att två stora AIG-försäljningar sker i år, men att man ändå behåller en del aktier in på 2012.

AIG och Fed har valt att inte kommentera frågan, enligt Financial Times.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS