Realtid

F1 i en ”desperat situation”

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 dec. 2008Publicerad: 08 dec. 2008

Att Honda drar sig ur Formel 1-cirkusen har sänt en chockvåg genom hela racingbranschen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Formel 1 är i en desperat situation, uppgav F1:s ledning i fredags. Detta samtidigt som det förutspås att fler biltillverkare kommer att följa Hondas exempel, skriver Financial Times.

Max Mosley, ordförande för F1:s ledningsorgan, kräver att F1-teamen ska ta till omedelbara åtgärder för att minska på sportens kostnader.

Bara en ratt kan kosta drygt 406.000 kronor, säger han till tidningen

– Jag tror att det är mycket troligt att vi kommer att förlora ytterligare en eller två tillverkare om vi inte vidtar åtgärder för att minska kostnaderna. Teamen måste se över sina ekonomier om minska kostnaderna dramatiskt, säger han.

I Japan har det spekulerats om att Hondas tillbakadragande kan utmynna i att konkurrenten Toyota följer efter. Toyota som under förra månaden inrättade en kostnadskommiteé, uppger att motorsporten inte kommer att undantas från besparingsplanerna.

Samtidigt anser F1:s marknadschef Bernie Ecclestone att det inte är nödvändigt att spendera så stora summor som det görs i sporten.

– Problemet är att teamen i grund och botten drivs av tekniker som borde vara hemma och spela Play Stations i stället för att lägga förmögenheter på att vinna tävlingar, säger han.

För säsongen 2010 vill Max Mosley att teamen ska minska budgeten med 20 procent , eller 362 miljoner kronor.

ANNONS

Han uppger till Financial Times att FIA och teamen nu diskuterar hur de ska nå besparingsmålen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS