14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Exxon straffar Venezuela

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 feb. 2008Publicerad: 08 feb. 2008

Exxon Mobil har förmått domstolar att frysa venezuelanska tillgångar i flera länder, uppåt tolv miljarder dollar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Makro

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

Det uppger företaget.

Med hjälp av torsdagens domstolsutslag hoppas oljejätten på kompensation för förstatligandet av företagets anläggningar i Venezuela, investeringarna i oljeprojektet Cerro Negro. När staten tog över dem ingick det i president Hugo Chavez socialiseringsplaner för landet.

Exxons utmaning mot Venezuela är den allvarligaste hittills från ett stort oljebolag mot någon regering, som försökt ta kontroll över sina naturresurser sedan energi- och varupriserna stuckit i höjden. Exxon är inte ensamt om att ha fått sina tillgångar förstatligade i Venezuela.

– Det låter i mina öron som en aggressiv taktik, kommenterar Stephen Zamora som undervisar i folkrätt vid University of Houstons juridiska institution.

De venezuelanska tillgångarna som frysts utomlands motsvarar över 65 miljarder svenska kronor.

– Jag kan inte påminna mig att jag känner till att detta använts för andra konflikter om investeringar. De försöker kanske förmå regeringen till uppgörelse, säger Zamora.

Exxon uppger att det vunnit gehör i domstolar i Nederländerna, Nederländska Antillerna och Storbritannien för sina krav på frysning av Venezuelanska tillgångar. Företaget är USA:s största och redovisade förra veckan den högsta vinst som något amerikanskt företag har gjort.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS