14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EU återhämtar sig

administrator
administrator
Uppdaterad: 25 feb. 2008Publicerad: 25 feb. 2008

EU-ländernas ekonomiska tillväxt vägrar att falla ihop. Aktiviteten studsade till och med uppåt under februari.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

Det visar den noggrannt bevakade undersökningen av inköpschefernas humör, vars index för februari steg till 52,7 från 51,8 i januari enligt Financial Times. Utfallet kan tolkas som en återhämtning i chefernas tillförsikt om konjunkturen, efter den senaste oron på de finansiella marknaderna. Undersökningen omfattar de 15 EU-länderna som har euron som valuta, den så kallade ”eurozonen”.

– Resultatet understryker det faktum att det fundamentalt ser hälsosamt ut för närvarande, säger José Manuel González-Páramo till Reuters Television. Han är exekutiv styrelseledamot i den europeiska centralbanken

Tjänstesektorns tillväxt stagnerade i januari, men frisknade till ordentligt i februari enligt undersökningen. Tillverkningssektorn föll, dock utan att peka på någon dramatisk nedgång i tillväxten.

Analytikerna bedömer att tillväxten grovt sett fortsätter på samma nivå som sista kvartalet i fjol, då bnp-tillväxten steg 0,4 procent.

– Vi har en avmattning under ordnade former. Det handlar inte om ett fall utför ett stup, säger Jörg Krämer på Commerzbank i Frankfurt enligt Financial Times.

Totalt sett visar konjunkturtrenden utifrån undersökningen på en gradvis avmattning, vilket enligt analytiker ökar förväntningarna på europeiska centralbanken att följa amerikanska centralbanken och börja sänka räntorna. Frånvaron av en förestående ekonomisk katastrof kan samtidigt uppmuntra europeiska centralbanken att bibehålla en mer ”höklik” inställning, det vill säga att hålla räntorna uppe för att bekämpa inflationen.

Eurozonens inflationstakt ligger på 3,2 procent per år, vilket är rekord mätt över de senaste 14 åren och långt över centralbankens mål på en årstakt ”under men nära” två procent.

Ian Hammar

ANNONS

redaktionen@realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS