30 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ericssons  styrelse har utsett ännu en vice vd

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 10 juni 2020Publicerad: 10 juni 2020

Ericssons styrelse har utsett Arun Bansal till vice vd. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Arun Bansal är för närvarande Senior Vice President och chef för marknadsområdet Europa & Latinamerika och kommer även fortsättningsvis att inneha denna position. Fredrik Jejdling är för närvarande vice vd och chef för affärsområdet Networks och behåller dessa roller. Det framgår av ett pressmeddelande.

I och med utnämningen av Arun Bansal kommer Ericsson att ha två vice vd – en baserad i Sverige och en utanför Sverige, vilket ger Ericsson större flexibilitet när det gäller vice vd-ansvaret. Fredrik Jejdling kommer att vara förste vice vd och Arun Bansal andre vice vd.

Arun Bansal började på Ericsson 1995 och är nu chef för ett marknadsområde som omfattar mer än 110 länder i Europa och Latinamerika. Han har innehaft denna position sedan 2017.

– Arun Bansal spelar en viktig roll att driva vårt engagemang med kunder inom Ericssons marknadsområde som sträcker sig över två kontinenter. Arun har varit medlem av koncernledningen sedan 2015 och har stor internationell erfarenhet av långsiktig produktutveckling, strategi och försäljning på olika marknader. Ericsson är en verkligt internationell organisation med medarbetare över hela världen och jag är mycket glad över att Aruns utnämning visar vårt globala ledarskap, säger Börje Ekholm, vd och koncernchef i en skriftlig kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS