13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ericsson flyr Libyen

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 feb. 2011Publicerad: 21 feb. 2011

Ordnar flyg ut ur landet där hundratals ska ha dödats i helgen. Vittnen: "Vi hör skottsalvor överallt"

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Medan Moamar Gaddafis son i tv talade om ett land på randen till inbördeskrig, där en utländsk sammansvärjning styr demonstranterna på gatorna, spred sig upproret till Tripoli. Svenska UD avråder nu från alla resor till Libyen och manar svenskar att lämna landet.

Det svenska utrikesdepartementet (UD) ändrar sina rekommendationer och avråder nu från alla resor till Libyen och uppmanar svenskar ”utan tvingande skäl att stanna” att lämna landet, om säkerhetsläget tillåter.

Telekomföretaget Ericsson ordnar på tisdagen flyg ut ur Libyen från Tripoli. Svenskar som är intresserade att följa med kan göra det i mån av plats och på egen bekostnad, enligt UD:s hemsida.

I huvudstaden kastade demonstranter sten på affischer med Gaddafis bild. Vittnen berättade om intensiv skottlossning och brinnande bilar.

Demonstrationer pågick på många håll i staden och tusentals protesterande samlades på Gröna torget, Tripolis största torg.

– Vi hör skottsalvor överallt, sade ett vittne till AFP.

– Säkerhetsstyrkorna använder skarpa skott och tårgas mot demonstranterna.

En sjukhuskälla sade till al-Jazira att många har dödats i staden och ett hundratal förts till sjukhuset med skottskador.

ANNONS

Människorättsorganisationen HRW höjde dödssiffran under de senaste dagarna till 233.

På gatorna i Benghazi firar människor, berättade ett vittne för BBC natten till måndagen.

Han sade att säkerhetsstyrkorna tycktes ha tappat kontrollen över staden.

En läkare i Benghazi uppgav för al-Jazira att en grupp militärer gått över till demonstranterna och att också militärer finns bland dödsoffren, som hon uppskattar till minst 300. Bara under söndagen har 60 människor dödats.

Gaddafis son Sayf al-Islam förklarade i sitt tv-tal på söndagskvällen protesterna i landet med en utländsk komplott som skulle kasta Libyen in i inbördeskrig och dela upp landet i islamistiska emirat.

– De har redan börjat genom att angripa militäranläggningar, döda officerare och soldater och stjäla vapen. Vi har gripit dussintals från afrikanska och arabiska länder. Rika affärsmän har lagt ner miljoner på dem.

I ett försök att blidka demonstranterna uppges att de styrande ska samlas på måndagen för att diskutera ”äkta” reformer och regeringen ska höja lönerna.

– Vi står vid en korsväg. Antingen säger vi att detta är Libyen och vi ska ha reformer och äkta demokrati. . . Eller så griper vi alla till vapen, sade han.

ANNONS

Samtidigt som han sade sig vara beredd att möta demonstranternas krav med reformer, deklarerade han att regimen kommer att slåss ”till siste man” mot dem som sätter sig upp mot ledningen och att armén kommer att upprätthålla säkerheten i landet till varje pris.

Armén står bakom hans far i ”striden om Tripoli”, sade han.

USA:s regering analyserar Sayf al-Islams tal för att se om det innehåller några utsikter för meningsfulla reformer, sade en regeringstjänsteman.

I Indien meddelade Libyens ambassadör att han avgår i protest mot hans regerings våldsamma angrepp på demonstranterna.

Ambassadör Ali al-Essawi anklagade, enligt BBC, Gaddafi för att ha hyrt in utländska legoknektar för att slå ner demonstranterna, säger BBC.

Andresekreteraren på Libyens ambassad i Kina hoppar också av och uppmanar alla diplomater att göra detsamma, säger al-Jazira.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS