Glöm Radiohead och Burial. Rockbandet Elbows skiva stod för fjolårets bästa engelska album, enligt Mercury Prize Award.
Elbow klår Radiohead på tungt pris


Det årliga, prestigefyllda Mercury Prize Award delades ut i Storbritannien i går tisdag. Mercury-kandidaterna röstas fram av en insatt panel med journalister, artister och andra experter. Försäljningssiffrorna är inte det tyngst vägande kriteriet, utan musikens kvaliteter och originalitet.
Vinnare blev i år Manchesterbandet Elbow, som är kända för inte vara rädda att anamma smått otrendiga influenser från till exempel 1970-talets progressive rock. Detta trots att Elbow i mångt och mycket brukar lumpas ihop med indie-banden.
The seldom seen kid är Elbows fjärde fullängdare. Skivan släpptes i mars på skivbolaget Fiction, som lyder under Polydor (distribution av Universal) och tidigare bland annat skapat en karriär åt band som The Cure. Pressrosorna lät inte vänta på sig.
Priset, en check på 20.000 pund, vann gruppen trots gedigen konkurrens från elva andra nominerade akter. Storheter som Elbow lyckades hålla på armlängs avstånd inkluderar bland andra Radiohead, Adele, British Sea Power, Laura Marling och den krikerhyllade bookmaker-favoriten Burial.
– Det här är det bästa som någonsin har hänt oss, sa sångaren Guy Garvey under prisceremonin som hölls i London i går kväll.
– Vi vill tillägna det här priset till Brian Clancy, en av de bästa människor som någonsin levt, fortsatte Garvey.
Brian Clancy är en bortgången vän till bandet och den person som gett upphov till vinnaralbumets titel.
Galans konferencier var Jools Holland, känd från tv-programmet Later with Jools Holland och gruppen Squeeze.
Robert Plant och Alison Krauss var nominerade för sitt album Raising sand, men tillhörde inte de uppträdande artisterna denna kväll.





