14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Dyster start på börsveckan

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 apr. 2008Publicerad: 14 apr. 2008

Fortsatt oro för den amerikanska ekonomin och den kommande rapportperioden sänkte Stockholmsbörsen och de övriga Europabörserna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

När handeln stängde hade Stockholmsbörsens OMXS-index tappat 0,8 procent till 309,5. Det var främst bank- och telekomaktierna som sänkte börsen.

USA:s fjärde största bank Wachovia redovisade en oväntat stor kvartalsförlust. Personalstyrkan inom investmentenheten ska bantas med 12 procent och banken kräver över 40 miljarder från ägarna.

SEB-aktien föll med 1,3 procent till 151:50 kronor och Handelsbankens aktie föll med 1,7 procent till 178:00 kronor. Swedbanks aktie föll med 1,5 procent till 164:50 kronor och Nordeaaktien föll med 2,0 procent till 95:20 kronor.

Telekomaktierna hade också en dyster kursutveckling. I skuggan av Fredrik Reinfeldts besök i Kina knep Ericsson avtal värda över 9 miljarder kronor i landet. Avtalen, som gäller utbyggnad av GSM-nät, är skrivna med China Mobile och China Unicom och är värda 8,4 miljarder kronor respektive drygt 800 miljoner kronor. Men luttrade aktieägare i Ericsson fick se aktien falla med 1,9 procent till 11:74 kronor.

Telia Soneras aktie föll med 1,3 procent till 45:00 kronor och Tele 2-aktien föll med 1,5 procent till 113:00 kronor.

Gruvbolagen tyngdes av fallande metallpriser. Lundin Mining sjönk med 2,7 procent till 43:90 kronor medan Bolidenaktien klarade sig med en nedgång på 1,6 procent till 63:25 kronor.

Verkstadsaktierna noterades för mindre kursuppgångar. Atlas Copcos aktie steg med 1,4 procent till 92:50 kronor och Alfa Lavals aktie steg med 0,8 procent till 361:50 kronor.

Bland stålbolagen föll SSAB med 0,9 procent till 159:50 kronor, medan Sandvikaktien steg med 1,5 procent till 103:50 kronor.

ANNONS

Kullagerjätten SKF, som på onsdag presenterar sin delårsrapport för första kvartalet, steg med 0,4 procent till 117:25 kronor.

Kräftgången för klädaktierna fortsatte. Kapp-Ahls aktie föll med 3,9 procent till 50:00 kronor, medan konkurrenten RNB:s aktie föll med 2,5 procent till 27:60 kronor. H & M-aktien föll med 1,8 procent till 351:50 kronor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS