28 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Dramatiskt vinsttapp för Philips

Sara Johansson

Elektronikjätten Philips presenterade inga glada siffror i sin kvartalsrapport under måndagen.

Philips vinster föll med 75 procent, enligt kvartalsrapporten som presenterades under måndagen. Detta resultat kom efter att bolaget sålt andelar i Taiwanesiska TSMC, (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co) och prisfallet för tv-apparaterna i USA för ett år sedan.

Förra veckan gick Philips även ut med att de ska sluta sälja tv-apparater i Nordamerika, efter att de konstaterat att försäljningen där är för dålig.

– Även i Europa är situationen svår, har ekonomichefen Pierre-Jean Sivignon tidigare sagt och förklarat att bolaget kommer att fokusera på att dra ner sina kostnader i Europa.

Nettoinkomsten det första kvartalet i år föll till 219 miljoner euro från 875 miljoner euro året tidigare.

Försäljningen ökade 0,5 procent till 5,97 miljarder euro. Men analytiker hade förutsett ett bättre resultat med försäljning upp till 6,01 miljarder euro och en vinst på 276 miljoner euro.

Fram till och med fredagen har Philips aktie fallit 19 procent i år. I den tidiga måndagshandeln föll aktien ytterligare 3,26 procent till 23,12 euro.

Philips ser dock med självförtroende på 2008 och bolagets mål till 2010 står fortfarande fast, enligt bolaget.

Källor: Bloomberg, Financial Times.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben