Småhusbyggandet nästa år minskar med 39 procent och rasar ned till samma nivå som 2001.
Dramatiskt ras för småhusbyggandet


Det enligt beräkningar av branschorganisationen TMF som TT tagit del av.
TMF anser att Boverkets prognos på 10.500 småhus är felaktig och måste skrivas ned till närmare 7.000.
– Denna felräkning innebär att regeringen har fel beslutsunderlag vid bedömningen av statsfinanserna och den allmänna konjunkturen, vilket självfallet är allvarligt, säger TMF:s vd Leif G Gustavsson.
När Boverket den 21 oktober gav sin prognos för bostadsbyggandet 2009 konstaterade man att den var mycket osäker: ”Konsekvenserna av finanskrisen och konjunkturnedgången går inte att överblicka”.
– Det är oerhört svårt att spå vad som händer, det är inte omöjligt att TMF kan få rätt, förutsättningarna förändras efterhand, säger Boverkets expert Hans-Åke Palmgren till TT.
Verkets prognos innebär att byggandet minskar från 11.500 i år till 10.500 nästa år.
Men efter att ha varit i kontakt med sina medlemmar beräknar TMF att det bara blir 7.000 hus nästa år.
– Alla våra medlemmar är överens i bedömningen om nästa år, säger Daniel Wennick, näringspolitiskt sakkunnig vid TMF.
Bedömningen görs utifrån företagens erfarenheter och läget i orderböckerna.
Bland TMF:s 63 medlemmar finns de största i branschen som Finndomo, Älvsbyhus och Myresjöhus.
I spåren av lägre orderingång har varslen i småhusbranschen duggat tätt och kunderna är avvaktande när de inte vet vad som händer med räntor och arbetslöshet.
– Finanskrisen har fått oss att dra paralleller till tapp i byggnäringen i början av 1990-talet. Vi vill föra en dialog med regeringen om hur vi ska tackla boendet framöver, säger Leif G Gustavsson.
En minskning av småhustillverkningen med 39 procent slår igenom starkt på statens skatteunderlag och sysselsättningen i småhusbranschen, enligt TMF som också varnar för att bostadsbristen accelererar.
Hälften av landets kommuner har rapporterat till Boverket att de har bostadsbrist.
– Vi är överens med Boverket om bostadsbristen. Men när vi talar med regeringen förefaller det som om den inte lyssnar på Boverket och tvekar om det verkligen finns någon bostadsbrist, säger Leif G Gustavsson.





