12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Dollarn är inne i en avgörande period

administrator
administrator
Uppdaterad: 03 mars 2011Publicerad: 03 mars 2011

Dollarna fortsätter att försvagas mot de flesta valutor och vi har sett nya lågpunkter för dollarn i början av mars månad.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Vi kan nu se att allt fler bankinstitut förbereder nya produkter som tar sikte på en vändning för dollarn och frågan är vilken påverkan dessa produkter får på valutarörelserna under våren.

En fallande börs visar delvis på att utländskt kapital lämnar den svenska börsen och i viss mån påverkar den svenska kronan.

Analys USD/SEK

USD/SEK (6,31) var ned till 6,29 kronor som lägst den 1 mars. Noteringen ör den lägsta i hela nedgången från toppnoteringen vid 9,33 kronor den 5 mars 2009.

Mycket talar nu för att dagarna kring 2-årsdagen av toppnoteringen 2009 blir viktiga. Det handlar om perioden 2-10 mars som bör kunna sätta en lågpunkt inför i första hand en tillfällig uppgång.

Det är alldeles för tidigt att räkna med någon större vändning utan vi inriktar oss i första hand på en avstämning den närmaste tiden.

Jag vill även ta med den kortare rörelsen från den tillfälliga toppen den 30 november 2010 vid 7,07 kronor. Fram till i tisdags hade det gått 91 dagar sedan dess och nedgången under den tiden blev 78 öre.

I denna nedgång kan vi också tolka in 5 olika vågor nedåt och det tyder också på att denna delfas av den stora nedgången sedan mars 2009 går mot en botten och motreaktion uppåt.

ANNONS

Sammantaget stärker detta bilden av en motreaktion uppåt inom kort.

De tekniska momentumindikatorerna är nere på låga nivåer både på vecko- och månadsbasis, vilket ger oss anledning att räkna med en bottenformation under våren.

Var sedan en botten infinner sig är alltid en fråga om detaljer som, oavsett vilka alternativ man föredrar, har stora förutsättningar att bli fel. Risken är att man blir för ivrig med att fånga en lågpunkt och i stället agerar för tidigt med åtföljande stress.

Det blir intressant att följa utvecklingen på börsen också, när kronan framöver kommer att försvagas mot dollarn. Är det vinsthemtagningar på Stockholmsbörsen som kommer att bidra till en valutavändning, när det frigjorda kapitalet växlas till dollar eller euro och flyttar till en annan marknad.

Värdena på de olika Stochasticindikatorerna

Lång sikt: Månads stochastic 4,3 och 11,6 fallande

Medellång sikt: Vecko stohastic 8,2 och 14,6 fallande

Kort sikt: Dags stochastic 19,2 och 22,6 fallande

ANNONS

Vi ser att alla indikatorerna är fallande och vi ser att de mer långsiktiga är nere på mycket låga nivåer, vilket gör det hela riktigt spännande de kommande veckorna.

Analys EUR/USD

EUR/USD (1,386) är nu i slutfasen av den uppgång som inleddes från 1,286 euro den 10 januari i år. Tidsmässigt bör en topp komma in i slutet av denna vecka med en möjlighet att vi kan få en topp i början av nästa vecka.

Vi jobbar tidsmässigt med den 4 mars som en mittpunkt för en topp.

Om en topp sedan kommer in på 1,390 euro eller 1,400euro låter jag vara oskrivet, då tidpunkt är viktigast. Om tiden är på plats får vi nöja oss med det som ges.

Skulle vi få en topp måndagen den 7 mars kan vi konstatera att det är 9 månader sedan botten noteringen den 7 juni 2010.

Det var då, den 7 juni 2010, som Grekland gavs upp och flykten från euro fullbordades med en botten för valutarelationen.

Det finns flera cykliska samband som verkar för att ge en reaktion inom den närmaste tiden.

ANNONS

´

Analys EUR/SEK

EUR/SEK (8,75) ligger också i läge för en bottenformation under våren. Vi kan konstatera att den långsiktiga nedgången inleddes den 6 mars 2009 från 11,79 kronor. Det ger oss i dag en nedgång på 3,09 kronor som mest i och med att v nu sett 8,70 kronor som lägst den 1 mars.

Vi måste ge nedsidan lite mer tid för att vi ska kunna få budskap om en påbörjad bottenformation.

Tidsmässigt handlar det om en möjlig lågpunkt nu under första halvan av mars månad. De dagsbaserade tekniska indikatorerna är ännu inte nere på de låga nivåer som gör det troligt att en vändning kommer de närmaste dagarna.

Försöker vi fånga in de olika vågorna i nedgången går det att få ihop en fullbordad nedgång med alla fem vågorna. Men tydligheten är inte övertygande, vilket gör att jag vill ställa en lågpunkt nu på väntelista ytterligare en tid och låta tiden verka för oss.

Jag föredrar tydlighet före en chansning.

Kurser –Utbildning Göteborg 16 mars

ANNONS

Grundkurs 1 TA

Plats: Radisson Blu, Göteborg.

Tid: Onsdagen den 16 mars kl 13:00-14:45

Denna kurs tar upp de grundläggande kunskaperna inom TA med olika formationer, så som kilar, trianglar, rektanglar. Gångjärnstekniken, Glidande medeltal och inte minst trender och de viktiga trendbrotten.

Det är enormt viktigt att få trendbrotten bekräftade så tidigt som möjligt för att inte ligga fel inför avgörande vändningar

Pris: 880 kr (du som är kund på denna betaltjänst betalar endast 680 kr)

Anmälan och frågor skickas till mona@tendens.se

KURS BULL & BEAR

ANNONS

Plats: Radisson Blu, Göteborg.

Tid: Onsdagen den 16 mars kl 15:00-16:45

Hur fungerar BULL & BEAR-certifikaten med hävstång, risker och möjligheter.

Vilka certifikat finns? Omsättning, likviditet med flera frågor tas upp.

Pris: 600 kr (du som är kund på denna betaltjänst betalar endast 400 kr)

Anmälan och frågor skickas till mona@tendens.se

Grundskurs 2 TA

Plats: Radisson Blu, Göteborg.

ANNONS

Tid: Onsdagen den 16 mars kl 17:00-18:45

Denna kurs tar upp de viktiga momentumindikatorerna och hur de fungerar. Vi fördjupar också kunskapen från kurs 1 med flera exempel.

Pris: 880 kr (du som är kund på denna betaltjänst betalar endast 680 kr)

Anmälan och frågor skickas till mona@tendens.se

Mer info om vårens kurs finns på www.tendens.se

Kunskap om tiden

Många vill lära sig mer om olika sätt att tolka prisutvecklingen på inte bara råvaror utan även på aktiemarknaden och valutamarknaden.

Jag har under 15 års tid gett olika kurser inom området teknisk analys och har nu i vinter utvecklat kursmaterialet ytterligare.

ANNONS

Första kursomgången med det nya kursmaterialet ger jag i Göteborg den 16 mars och ger sedan samma kurser i Stockholm den 13 april.

I denna första omgång handlar det om grunderna inom teknisk analys även om vi snabbt kommer in på en fördjupning av flera analysmetoder.

Under året kommer jag sedan att ge de övriga kurserna i vågtolkning och vi ska även fördjupa oss i den mest intressanta variabeln, Tid. Med kunskap om tidscyklerna är vi bättre rustade för att hitta avgörande vändningar på börsen och även när det gäller råvaror och valutor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS