Realtid

Creades köper Inet

Realtid.se
Uppdaterad: 01 apr. 2015Publicerad: 01 apr. 2015

Investmentbolaget tar över 70 procent.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Creades förvärvar 70 procent av Inet, återförsäljaren av datorer, komponenter och datortillbehör.

Investmentbolaget investerar 80 miljoner kronor i affären.

Datoråterförsäljaren har fem butiker i Göteborg, Stockholm, Malmö och Uddevalla och omsätter även mer än en halv miljard kronor genom e-handel, som idag utgör 55 procent av omsättningen. En sjätte butik öppnas inom kort i Stockholm.

Med Creades som ny storägare ska e-handeln växas och fler butiker öppnas, enligt Inets vd och delägare Erik Wickman.

Investmentbolaget ska äga 70 procent av stamaktierna och 74 procent av kapitalet i Inet och resten ägs av bolagets grundare. Skuldfritt värde i affären är 135 miljoner kronor.

– Inets koncept visar goda synergier mellan butikerna och e-handeln och vi ser fram emot att utveckla bolaget tillsammans med nuvarande ägare och ledning, säger Creades vd Per Frankling i en kommentar.

HDR Partners Corporate Finance agerade rådgivare till Inet i samband med affären.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS