18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Catella-man till Ratos-familjen

administrator

administrator

Mikael Ludvigson går från Catella Investments till bröderna Ragnar och Per-Olof Söderberg, för att ta hand om deras investeringar.

Ludvigson var ”partner” och ”investment manager” på Catella Investments.

Ragnar och Per-Olof är söner till Sven Söderberg som är son till Ragnar Söderberg. Det var Ragnar den äldre som med sin bror Torsten grundade investmentbolaget Ratos.

Familjen Söderberg äger tillsammans knappt 20 procent av Ratos som totalt är värt nästan 30 miljarder kronor på börsen.

Nu håller Per-Olof på med företaget Söderberg & Partners som är i försäkringsbranschen. Han är styrelseordförande där, och sitter även med som styrelseledamot i Ratos.

Enligt Ratos internetsajt äger Per-Olof knappt 8 miljoner Ratos-aktier. Det aktieinnehavet är värt 1,35 miljarder kronor.

Senaste lediga jobben