06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Capsek ökar i Appspotr – avvaktar med Hoodin

Rami Al-zayat via Unsplash
Rami Al-zayat via Unsplash
Realtid.se
Uppdaterad: 23 feb. 2021Publicerad: 23 feb. 2021

Capsek befäster sin position som en de största ägarna i Appspotr, som tar in 55 miljoner kronor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Northern CapSek Ventures, som sedan tidigare äger 6 procent av Appspotr, har utnyttjat sina samtliga 5 000 000 teckningsoptioner i bolaget som därmed tillförs 55 miljoner kronor i nytt kapital. Samtidigt meddelar Capsek att bolaget valt att inte utnyttja sina teckningsoptioner i Hoodin, med anledning av att  nyttjandekursen för teckningsoptionerna i Hoodin var cirka 20 procent över aktiekursen, och därmed ekonomiskt fördelaktigt. Det framgår av ett pressmeddelande.

– Vi är långsiktiga ägare i Hoodin och har en fortsatt positiv syn på bolaget, det var dock alltför ekonomiskt ofördelaktigt för CapSek att utnyttja teckningsoptionerna. Hoodin har kapital för att genomföra sin expansionsplan, vilket Hoodin också tydligt har kommunicerat, säger Henrik Jerner, i en skriftlig kommentar.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS