15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Börsrally på Wall Street

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 mars 2008Publicerad: 12 mars 2008

Stämningen var på topp på mäklargolven i New York efter beskedet att centralbankerna fyller på rejält med pengar på penningmarknaderna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

Det var alltså efter beskedet att amerikanska centralbanken Federal Reserve och flera europeiska banker fyller på rejält med pengar på penningmarknaderna som börsrallyt var igång.

Fed kommer att låna ut motsvarande drygt 1 200 miljarder kronor i form av räntebärande statspapper för att öka likviditeten på penningmarknaderna.

Det överraskande ingripandet innebär att Fed bland annat kommer att acceptera fler typer av säkerheter när bolag och institut behöver låna pengar.

En hel hoper tunga spelare fick härmed sin första vind i seglen på länge, däribland lånejättarna Fannie Mae och Freddie Mac, upp 11 respektive 15,9 procent, Bank of America, upp 6,8 procent samt Citigroup som steg med 9,1 procent.

Till och med den hårt pressade byggsektorn fick en släng av sleven och drogs med i finansbolagens rally.

Priset på ett fat råolja slog nytt rekord när det passerade 109 dollar – ett positivt besked för bland annat oljebolaget Exxon som steg 5,1 procent.

På Nasdaq agerade IT-bolagen Apple och Google draglok. Sökjätten Google fick på tisdagen klartecken från EU-kommissionen att köpa Double Click, som specialiserat sig på internetreklam, för drygt 3 miljarder dollar. Google-aktien steg 6,3 procent.

Efter tre dagars nedgång blev tisdagen vändpunkten då indexen till sist kunde stänga ordentligt på plus. Dow Jones industriindex lyfte med 3,6 procent till 12 156,8 och Nasdaqs kompositindex gick upp med 4 procent till 2 255,8.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS