17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Börserna kommer att lugna sig

administrator

administrator

Det gigantiska krispaketet för att rädda finanssektorn i USA är klart och det ger möjlighet för en lugnare utveckling på börserna.

Börserna i Asien reagerar under pågående handel i dag med att backa tillbaka.

Stockholmsbörsen drogs nedåt under förra veckan i avvaktan på att politikerna i USA skulle komma fram till en lösning på finansieringspaketet för finanssektorn. Nu återstår omröstningarna i de två kamrarna under de närmaste dagarna.

OMXS 30 index (821,38) noterade en topp under måndagen den 22 september vid 859 för att sedan falla 4,4 procent under veckan.

Index är i en fallande trend efter att vi sett en lägsta notering vid 773 så sent som den 18 september: Det krävs en högre botten 30 dagar eller mer efter en lägsta notering för att denna trend ska brytas och detta är avlägset just nu.

När hela finanspaketet i USA är klart bör det få börsen att stiga och ge en positiv utveckling inom ramen för den fallande trenden. Oavsett hur långvarit en uppgång blir räknar jag med att den långsiktiga utvecklingen fortsätter att vara fallande på samma sätt som vi sett den långa trenden falla sedan oktober månad förra året.

Här kan du beställa ett speciellt nyhetsbrev med veckans aktieanalys från Ingemar Carlsson som skickas ut varje måndag innan börsens öppnande.

I en långsiktigt fallande trend sker det alltid motreaktioner på 6-10 veckor på det sätt vi såg i våras och under sommaren i år. Jag är inte främmande för att vi kan få ännu en sådan tillfällig uppgång under hösten. Det är marknadens reaktion på räddningspaketet som är helt avgörande hur länge en uppgång kan hålla.

Om vi börjar med nedsidan har vi ett viktigt stöd vid 770-774. Om detta bryts är en fortsättning nedåt mot lägre nivåer den naturliga utvecklingen med nya stöd vid intervallet 720-730 och 600-nivån.

Men så länge intervallet 770-774 håller finns det både utrymme och en möjlighet att index stiger en tid med motstånd vid 861 och 891. Den allra viktigaste nivån är 903 som höll för att test den 12 augusti och gav oss sommarens högsta notering.

Tidsmässigt är tiden kring den 10-13 oktober av stor betydelse för en avgörande reaktion. Om vi får en topp under denna period ger det oss anledning att räkna med en rekyl och nedgångsfas. Det är samtidigt 12 månader sedan New Yorkbörsens index noterade sina toppar den 11 oktober. Årsdagarna är alltid viktiga för oss som jobbar med teknisk analys, då de utgör viktiga avstämningspunkter för den fortsatta beräkningen.

Moskvabörsen

RTS index (1.285,5) är i en starkt fallande trend, där vi såg 1.058 som lägst den 17 oktober. Man stängde helt sonika börsen under ett par dygn för att sedan åter öppna fredagen den 19 oktober. I den allmänna positiva yran på världens börser steg även RTS index och tog sig till 1 335 den 24 september efter en uppgång på 26,2 procent under några få dagar. Därefter fick vi en viss tvekande utveckling under slutet av förra veckan.

Närmast är det en fortsättning uppåt mot 1.500 som är aktuell i det, som jag ser, som en tillfällig uppgång i detta läge. Det handlar närmast om att återhämta en del efter en alltför snabb nedgång under panikartade former.

Går vi tillbaka 11 år i tiden kan vi konstatera att RTS index noterade en topp vid 570,7 den 8 oktober 1997. Index föll sedan i en börskrasch ned till 37,7 på dagen ett år senare, årsdagarna är viktiga avstämningspunkter. Nedgången blev 93,4 procent som mest under denna 12 månaders period. Nu 10 år efter lågpunkten 1998 har index hunnit vara uppe vid 2.498 som högst den 19 maj i år och vi har nu sett det mycket vanliga mönstret på en 10 årig rytm som går från botten till botten.

Uppgången till 2 498 blev hela 6.526 procent under dessa nästan 10 år och det är denna extrema uppgång som nu korrigeras. Det är vanligt med en nedgång på antingen 50 procent eller 62 procent under rådande omständigheter med en så kraftig uppgång under flera år.

Så här långt har index tappat 57,6 procent som mest och det tyder på att vi kan räkna med en nedgång till intervallet 900-980 efter att den aktuella uppgångsfasen är fullbordad.

I och med att oljepriset också är inne i en långsiktigt fallande trend och indikerar på betydligt lägre nivåer än de 103-105 dollar per fat som vi ser för tillfället.

Enskilda aktier

Vostok Gas (261,00) är i en starkt fallande trend efter en topp vid 583 kronor så sent som den 19 maj i år. Rekordnoteringen vid 639 kronor kom in den 10 maj 2006.

Aktien har fallit till 178,50 kronor som lägst den 17 september och därmed kan vi räkna in en nedgång på hela 69,4 procent under enbart de senaste fyra månaderna.

Vi ser nu en tillfällig uppgång under en tid, där aktien kan ta sig över 300 kronor i bästa fall men det är alltid vanskligt att agera i en fallande trend, då risken är betydligt större än i en stigande trend. Vi ser att aktien hade ett stöd vid 333-350 kronor under våren 2007. Upp till detta intervall kan aktien i bästa fall nå och det är ingen prognos från min sida utan mer en möjlighet om alla pusselbitar faller på sina rätta platser.¨

Oavsett hur högt aktien når i den tillfälliga uppgången räknar jag med att det kommer mer på nedsidan. Försöker jag tolka marknadens agerande under de senaste 30 månaderna ger det oss indikationer på en nedgång till det breda intervallet 136-155 kronor innan det hela kan bottna ur och bygga en bottenformation inför en ny uppgång på sikt.

Boliden (30,90) har nu varit nere på den låga nivån 29,50 kronor den 18 september. Från denna nivå har aktien börjar bygga för en tillfällig uppgång. För att det ska bli mer än bara ett kortvarigt ryck uppåt krävs att Boliden etablerar sig över 35,00 kronor. Om detta sker kan vi se en period med stigande kurser där aktien kan ta sig upp till 42,00 kronor och möjligen 45,00 kronor. Det handlar då om en tillfällig uppgång under hösten men då trenden är fallande finns det anledning att efter en tillfällig uppgång söka nya lågpunkter på lägre nivåer.

Långsiktigt handlar det om flera alternativ men det alternativ som jag jobbar med för tillfället ger mig intervallet 23,00-24,00 kronor, som en möjlig lågpunkt under våren 2009.

Rekordnoteringen 165 kronor kom in den 24 juli 2007 och det är inte ovanligt att en aktie tappar hela 90 procent av sin tidigare toppkurs innan det hela är över. Nu räknar jag inte med att detta kommer att gälla Boliden men det innebär ändå ett av flera alternativ som får hållas aktuella till dess marknaden visat att man klart brutit den fallande trenden.

I vänta på att nedgången ska fullbordas får vi inrikta oss på de tillfälliga uppgångar som alltid infinner sig med ojämna mellanrum.

Basmetallerna koppar och Zink är viktiga för Boliden och dessa både metaller har länge haft olika utvecklingar, där vi ser att Zink noterade sin toppkurs vid 4.600 dollar per ton redan i början av december 2006. Vi har sedan dess sett en nedgång på 65,1 procent som tog 20 månader i anspråk. Utvecklingen sedan lågpunkten den 12 augusti vid 1.605 dollar har skapat en högre botten, vilket tyder på att det finns köpintressen i Zink som nu börjat agera på köpsidan. Vi ser troligen en stor bottenformation skapas inför en positiv utveckling under senhösten eller möjligen får vi vänta en bit in på 2009 innan uppgången bekräftas.

Kopparpriset noterade sitt senaste rekord 8.940 dollar per ton så sent som den 2 juli i år. Även om vi sett en viss återhämtning av kopparpriset den senaste tiden är trenden fallande och det ger oss anledning att sikta ned mot 5.000 dollar på sikt. Dagens prisnivå ligger strax under 7.000 dollar, vilket ger utrymme för ytterligare en nedgång på 25-30 procent under det kommande 6-9 månaderna.

När det gäller Guld är det en biprodukt i Bolidens verksamhet men det ger ett bra tillskott till resultatet. Vi ser nu ett pris strax under 900 dollar per oz efter en rekordnotering på 1.033 dollar den 17 mars 2008. Vi bör även för guldet få se en fortsatt nedgång men fallhöjden för guldet är begränsad, då jag räknar med att vi får se en uppladdning inför en kommande prisexplosion. Men denna stora prisrörelse kan inledas först efter en nedgångsfas under ytterligare 8-10 månader. Men det ser ut som vi på 4-6 år sikt kan få se ett extrem högt pirs för guld och betydligt över den senaste rekordnoteringen.

Senaste lediga jobben