16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bodström KU-anmäler Ask

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 maj 2008Publicerad: 14 maj 2008

Thomas Bodström KU-anmäler Beatrice Ask för hur tillsättandet av den nye rikspolischefen Bengt Svenson gått till.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Börs & finans

Berg- och dalbanan för silver: "Marknaden behöver andas"

16 feb. 2026
Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026
Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026

Handläggningen av ärendet med den nye rikspolischefen strider mot både förvaltningslagen och offentlighetsprincipen, anser före detta justitieminister Bodström.

Han har synpunkter på att den då tillförordnade rikspolischefen Bengt Svensons intresseanmälan för tjänsten inte registrerades hos regeringskansliet.

”Enligt förvaltningslagen ska en tjänsteanteckning göras när det tillför ett ärende något av substans. En sådan intresseanmälan som Bengt Svenson menar att han gjorde i mars torde vara sådan substans”, skriver Bodström. Intresseanmälan skulle sedan ha registrerats som en inkommen handling.

Till tjänsten som rikspolischef inkom 27 skriftliga anmälningar, men enligt Beatrice Ask uppfyllde ingen av de sökande kravprofilen. Justitiedepartementet offentliggjorde ansökningarna, men på frågan om det inkommit fler ansökningar än de 27 skriftliga var svaret nej, enligt Bodström.

”Det är av synnerlig vikt att en minister följer de regler som finns”, skriver han i anmälan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS