05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Anyfin värvar Amanda Edwall som Chief People Officer

Amanda Edwall, chief people officer, Anyfin
Amanda Edwall, chief people officer, Anyfin. Foto: The org
Realtid.se
Uppdaterad: 07 juni 2021Publicerad: 07 juni 2021

Amanda Edwall har rekryterats från Syncron till den nyinrättade rollen som Chief People Officer på Anyfin.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ekonomiappen Anyfin har värvat Amanda Edwall till rollen som bolagets första Chief People Officer. Det framgår av ett pressmeddelande. Amanda Edwall kommer närmast från SaaS-bolaget  Syncron, där hon haft rollen som Chief Employee Success Officer. 

Anyfin har börjat expandera i Europa, med lanseringen i Tyskland i mars som ett första steg, och har under 2020 dubblat antalet anställda till sammanlagt drygt 100 medarbetare. Anyfin tog in 300 miljoner kronor i maj 2020 i en B-runda ledd av EQT Ventures. Även tidigare ägare Accel, Northzone, Global Founders Capital och Fintech Collective deltog i B-rundan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS