23 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

AMF i samarbete med Bliwa

administrator

administrator

Vill renordla verksamheten. Bliwa övertar AMF:s riskförsäkring.

AMF har inlett ett samarbete med Bliwa som övertar AMFs riskförsäkring efter årsskiftet, enligt ett pressmeddelande.

Bliwa har specialiserat sig på så kallad personriskförsäkring och ska från årsskiftet att vara leverantör av premiebefrielseförsäkring och efterlevandepension i AMFs tjänstepensionslösning för företag.

– I AMFs arbete att fokusera på kärnverksamheten tjänstepensioner är det ett naturligt steg att hitta en ansvarstagande partner att ta över vår befintliga riskförsäkring. Vi är därför glada över vårt samarbete med det kundägda försäkringsbolaget Bliwa där överskott går tillbaka till kunderna såsom hos AMF, säger Annelie Helsing, chef för affärsrelationer på AMF, i en kommentar.

AMF kommer att erbjuda samtliga kunder att teckna en likvärdig försäkring i Bliwa utan hälsoprövning. Förändringen avser erbjudandena Premiebefrielse och Efterlevandekapital och börjar gälla från och med 1 januari 2016.

– Bliwa är ett av få svenska försäkringsbolag som specialiserar sig på personriskförsäkring med verksamhet som sträcker sig mer än 60 år tillbaka i tiden. Vi är övertygade om att de kommer att erbjuda våra kunder ett bra försäkringsskydd, säger Annelie Helsing i pressmeddelandet.

Senaste lediga jobben