01 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ager-Hanssens brutala attack på – alla

Helene Rothstein

Realtid.se har smygläst ex-miljardärens bok "The jellyfish society".

Den norske kontroversielle affärsmannen Christen Ager-Hanssen som beskylls för konkursen i Fly Me håller på att skriva en bok på nätet.

På hemsidan står det att han har hållit på med projektet länge. Redan för sju år sedan började idén växa fram om att skriva en bok i socialpsykologi.

Nu håller drömmen på att bli verklighet.

Den analytiska boken ”The jellyfish society” tar upp ett intressant fenomen som går ut på att de flesta människor – exkluderat personer som författaren själv – är maneter.

Christen Ager-Hanssen påpekar att han inte vill verka arrogant eller otrevlig. Men faktum kvarstår; precis som maneter har de flesta människor ingen hjärna, inget hjärta och framförallt så flyter de viljelösa med strömmen utan ryggrad.

Till den pågående e-boken tillkommer ett kapitel varje fredag under hela 2008.

För den som vill veta om olika manettyper har författaren infogat bilder från National Geographic.

På hemsidan berättar också Christen Ager-Hanssen om intresset för psykologi samt att hans personliga motto är: “Life is a study in Social Psychology”.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben