Norge tappar entreprenörer till Sverige i en växande kapitalflykt, driven av förmögenhetsskatt och politisk kris. Det menar finansmannen Jon Harald Nordbrekken: ”Ångrar att jag inte flyttade till Stockholm för 20–25 år sedan.”
650 miljoner i fickan – ångrar att han stannade i Norge


Mest läst i kategorin
73-årige Jon Harald Nordbrekken har byggt en förmögenhet på inkasso och obetalda lån genom företag som B2 Impact.
Hans tio procent av aktierna värderas nu till 650 miljoner kronor efter att kursen nästan dubblats sedan årsskiftet.
Missa inte: Miljardärsflykten från Schweiz – ny skatt chockar eliten. Realtid
När Dagens Næringsliv når honom på familjegården utanför Röros är det inte framgången han vill tala om – utan misstaget.
”Jag är född 12–13 kilometer från svenskgränsen. Jag ångrar en sak, och det är att jag inte flyttade till Stockholm för 20–25 år sedan. Sverige är ett mycket vänligt land för entreprenörer”, säger Nordbrekken till den norska affärstidningen.
Massiv kapitalflykt från Norge
I höstas flyttade kapitalförvaltaren Alfred Berg sina räntefonder med 73 miljarder kronor från Norge till Sverige.
Vd Helge S. Arnesen förklarade flytten med att ”Norge är oljedopat” och att Sverige har bättre regelverk för fondförvaltning, skriver Affärsvärlden.

De senaste åren har minst 50 förmögna norrmän valt att lämna landet för Schweiz, skriver Affärsvärlden.
Senaste nytt
Regeringen ”svagaste någonsin”
Som långvarig Høyre-medlem kallar Nordbrekken nuvarande Støre-regeringen för ”den svagaste någonsin” – och pekar på att en femtedel av statsbudgeten nu täcks av norska oljefonden.
I slutet av januari sprack regeringen när Senterpartiet lämnade koalitionen på grund av meningsskiljaktigheter om EU:s fjärde energipaket, enligt SVT.
”Att så många flyttar ut och tar kapitalen och skaparkraften ut av landet är inte bra för Norge som samhälle. Det är synd att vi inte har politiker som på 70- och 80-talen. De vi har nu inser inte sådana saker, de är upptagna med att stoppa handen ner i honungsburken, som är oljefonden”, säger Nordbrekken till Dagens Næringsliv.
En miljon personer fick dubbel eller trippel utbetalning från banken
Ett tekniskt haveri orsakade kaos i Norges största bank.
Upprepar Sveriges misstag
EFN:s Henrik Mitelman ser paralleller till Sveriges kris på 1970- och 80-talen. Då ledde förmögenhetsskatten till kapitalflykt – och att 67 procent av de rikaste svenskarnas förmögenheter 1991 ägdes av svenskar bosatta utomlands.
”Norge lyckas nu med konststycket att kopiera historiskt dokumenterade misslyckanden från andra länder”, skrev Mitelman i våras.
Läs även: Drönarattack stoppar norsk olja. Dagens PS
Han tar Spotify som exempel – hade strömningsjätten skapats i Norge skulle grundarna varit tvungna att betala 26 miljarder norska kronor i skatt redan innan bolaget delat ut en enda krona.
Norge kämpar med politisk kris
Den politiska situationen förvärras av att missnöjespartiet Fremskrittspartiet är större än traditionella Høyre i opinionsmätningarna – 27,4 procent mot 21,5 procent, visade en analys från Timbro i januari.
Tillsammans skulle de få egen majoritet i Stortinget.
Norge – för rikt för sitt eget bästa?
Har gjort norrmännen bekväma, menar norsk författare.
För Nordbrekken är lösningen enkel men brutal:
”Jag skulle ha reducerat offentlig sektor med 30 procent, bland annat genom att införa anställningsstopp. Och onödig byråkrati måste stoppas”, säger han till Dagens Næringsliv.
Missa inte: Svensk rea på norska kronor: Dags att investera i Norge. E55

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.









