13 jan. 2026

Realtid

Lägre kärninflation än väntat i USA

Färska inflationssiffror från USA. Arkivbild
Färska inflationssiffror från USA. Arkivbild Foto: LM Otero AP/TT
Nyhetsbyrån TT
Nyhetsbyrån TT
Uppdaterad: 13 jan. 2026Publicerad: 13 jan. 2026
Analytiker hade i genomsnitt räknat med en ökning till 2,7 procent, enligt en Bloombergenkät.
ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kärninflationen i USA, där energi- och livsmedelspriser räknats bort, var oförändrad på 2,6 procent i december, enligt det amerikanska arbetsmarknadsdepartementets statistikbyrå BLS.

Analytiker hade i genomsnitt räknat med en ökning till 2,7 procent, enligt en Bloombergenkät.

Inkluderar man energi och livsmedel låg inflationen i december på 2,7 procent, enligt BLS. Det var också oförändrat mot november och i linje med förväntningarna. Och jämfört med månaden före steg konsumentpriserna i december med 0,3 procent, enligt rapporten.

USA:s centralbank Federal Reserve (Fed), vars nästa räntebesked kommer om drygt två veckor, har ett inflationsmål på 2 procent.

Trumpregeringen har i veckan skapat turbulens och debatt med ett hot om åtal för vad som beskrivs som misstänkta brott i samband med en renovering. Fed-chefen Jerome Powell har beskrivit åtalshotet som ett försök att pressa fram räntesänkningar och som ett hot mot Feds oberoende.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Nyhetsbyrån TT
Nyhetsbyrån TT

Sveriges ledande nyhetsbyrå sedan 1921

Nyhetsbyrån TT
Nyhetsbyrån TT

Sveriges ledande nyhetsbyrå sedan 1921

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS