Nettosparandet i fonder var negativt med minus 3,7 miljarder kronor i mars, enligt Fondbolagens Förening.
Nettosparandet i aktiefonder negativt även i mars

Mest läst i kategorin

Som störst var nettouttaget inom korta räntefonder på minus 1,7 miljarder kronor, följt av aktiefonder med minus 1,6 miljarder kronor.
–För tredje månaden i rad var det uttag från såväl aktiefonder som från fonder totalt, om än på en lägre nivå än under föregående månader. De aktiva fondspararna valde att göra uttag från Nordamerika- och Europafonder medan insättningar gjordes i framför allt Sverigefonder. Noterbart är också att korta räntefonder noterade nettoutflöden i mars, säger Fredrik Pettersson, chefsanalytiker på Fondbolagens förening.
Den samlade fondförmögenheten i Sverige ökade under mars med 58 miljarder kronor och uppgick vid utgången av månaden till 6 467 miljarder.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden. En ny standard.









