13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Zimbabwes inflation 66 000 procent

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 feb. 2008Publicerad: 14 feb. 2008

Zimbabwes inflation, redan den kraftigaste i världen, har nått nya, skyhöga höjder.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026
Makro

Xis historiska utrensning öppnar dörren för CIA:s spionoffensiv i Kina

13 feb. 2026
Kronan
Börs & finans

Kronan får ny roll när större valutor förlorar mark

13 feb. 2026
Makro

Chokladkrisen: Sänkt pris för odlarna efter historiskt prisras

13 feb. 2026

Mellan december 2006 och december 2007 var inflationen drygt 66.000 procent, enligt landets statistikbyrå.

Byrån meddelade siffran i ett brev till landets banker vilket AFP tagit del av. Byrån har inte gått ut med inflationssiffror till medier sedan i september.

Mat och icke-alkoholhaltiga drycker steg ännu mer i pris, drygt 79.000 procent, medan inflationen på andra varor än mat höll sig på drygt 58.000 procent.

Zimbabwes ekonomi har raserats under de senaste åtta åren, med hyperinflation och brist på basvaror. Minst 80 procent av befolkningen lever under fattigdomsgränsen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS