Bluffstudenter som försvinner med svenskt uppehållstillstånd i Europa kan hamna i en skuldfälla och måste betala av sin skuld genom att arbeta, enligt Migrationsverket och ambassaden i Nigeria. Men hur många som årligen försvinner kan ingen svara på.
"Vi kan inte utesluta trafficking"


– Det finns en väldigt tragisk sida. Många fattiga blir lurade av byråerna som tillhandahåller information om studier i Sverige, säger Mikael Broman, migrationsansvarig på svenska ambassaden i Nigeria.
Med allvarlig röst berättar Mikael Broman om nervösa sökanden som uppger att de ska plugga i Sverige, men som knappt kan engelska och har läs- och skrivsvårigheter.
– I de här fallen kan vi inte utesluta trafficking. Det behöver inte vara Sverige som är slutdestinationen. Det behöver inte heller betyda att de är prostituerade utan de kan användas som svart arbetskraft någonstans i Europa.
Ambassaden i Abuja har uppvaktat justitiedepartementet och Migrationsverket flera gånger och varnat för försäljning av svenska uppehållstillstånd samt vädjat om bättre dialog mellan myndigheter och lärosäten. Men utan framgång.
– Det är vanligt att man söker uppehållstillstånd för att gå en utbildning men hamnar någon annanstans, säger Ulla Ahlbeck, expert på människosmuggling vid rikskriminalpolisen.
Hur kan man ta reda på var de tar vägen?
– Det är omöjligt. De får Schengenvisering och kan resa var de vill. De måste inte komma hit. De kan åka direkt till Paris och säga att de tar bilen till Sverige, svarar Ahlbeck.
Den 4 november 2004 fick Migrationsverket, i uppdrag av utrikesdepartementet, undersöka i vilken utsträckning som utlandsstudenter från de vanligaste länderna i Asien och Afrika fullföljde, eller ens påbörjade, sin utbildning i Sverige.
Resultaten var nedslående. Av 6.061 personer som hade beviljats uppehållstillstånd för studier var det färre än hälften, 2.700 personer, som tog ett universitetpoäng.
I rapporten står det också:
”Hela 26 procent skulle i princip kunna ha andra syften än att studera här. Flera kan ha sökt för studier i andra länder och blivit antagna där men det kan ju också vara ett sätt att kringgå invandringsbestämmelserna eller att skaffa sig ett fotfäste inom Schengenområdet”.
Sedan dess har antalet utlandsstudenter fördubblats. Men hur många som studerade eller försvann i fjol, 2005 eller 2006 vet inte Migrationsverket.
– Lärosätena har ju ingen rapporteringsskyldighet till oss och någon liknande rapport har inte gjorts igen, säger Anita Engström, expert inom besök- och bosättningsprocessen på Migrationsverket.
–Om en person inte dyker upp på en högskola kan han eller hon dyka upp någon annanstans. Vi vet inte var de tar vägen.
Anita Engström fortsätter:
– Vi borde göra en uppföljning. Jag vet inte i vilka sammanhang rapporten har använts inom departementen. Oss veterligt har den inte resulterat i något konkret.
Men sedan 2007 har berörda aktörer börjat samarbeta för att hela proceduren ska löpa smidigare, uppger Engström.
För att någon ska få uppehållstillstånd för gäststudier krävs bland annat att personen är antagen och att försörjningen är tryggad.
Inför ett läsår ska 73.000 kronor finnas på ett bankkonto. Därtill ska ”studieavsikt” kontrolleras, vilket kan vara svårt menar Engström.
Finns det risk att personer blir föremål för trafficking?
– Jag har själv påpekat att det är något vi inte vet. Det finns risk för exploatering av olika aktörer. 73.000 kronor kan vara flera årslöner. Om detta är lånade pengar finns en risk att de blir utnyttjade som arbetskraft om de har hamnat i en skuldfälla.
I Sverige har prostituerade från Nigeria ökat det senaste året.
– Tidigare dominerade trafficking från Estland, Polen och Ryssland. Men det sista året ser vi en ökning från Thailand, Nigeria och Rumänien, säger Kajsa Wahlberg, kriminalinspektör på Rikskriminalpolisen.
Vad beror det på?
– Öststaterna har alltid varit stort sen om man tittar på Danmark och Norge har de haft en omfattande prostitution. Nu skärper man bevakningen i Norge och då spiller det över på oss.
Vad det gäller nigerianerna säger hon att polisen blivit ”tagna på sängen” och att de kan väldigt lite om dessa kvinnors bakgrund.
Från Nigeria rör det sig om ett tjugotal kvinnor i åldrarna 20 – 35 år som finns i Göteborg- och Stockholmsområdet.
– Många av de som kommer hit har uppehållstillstånd i Italien, säger Kajsa Wahlberg.
– Där kan brottsoffer få uppehållstillstånd även om de är under utredning vilket har lett till att kvinnorna skickats runt i olika länder.
De kan inte ha kommit hit med uppehållstillstånd för studier?
– Inte från Nigeria och Thailand. De kommer inte hit på det sättet.



