30 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Vattenfall höjer budet på Elsam

administrator
administrator
Uppdaterad: 25 jan. 2005Publicerad: 25 jan. 2005

Vattenfall har efter ett möte med storägarna i det danska energibolaget Elsam beslutat höja budet med 10 danska kronor per aktie till 1.260 danska kronor per aktie.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Höjningen innebär att det sammanlagda budvärdet ökar med 100 miljoner danska kronor till 17,6 miljarder danska kronor.

Vattenfalls bud är riktat till ett aktieägarkonsortium som kontrollerar 67 procent av aktierna i Elsam.

Danska staten försöker övertyga konsortiet att den planerade fusionen mellan det statliga olje- och gasbolaget Dong och Elsam är mera förmånlig.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS