12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Vatikanen öppnar lågprisflyg

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 aug. 2007Publicerad: 28 aug. 2007

Vatikanen ska öppna ett lågprisflyg med chartrade plan som ska ta katolska pilgrimer till religiösa platser runt om på jorden.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Allt du vill veta om champagne – men aldrig vågat fråga om

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026

Vatikanen har redan sitt eget postverk, sin egen bank och till och med sin egen internetdomän. På måndagen drog de igång sitt senaste projekt: lågprisflyg. Det skriver International Herald Tribune.

Den första chartrade flygturen var en dagsvisit på helgedomen i Lourdes, Frankrike. Premiärresan avgick i måndags morse från Leonardo da Vinci-flygplatsen i Rom med ett Boeing 737 som ägs av det Italienska flygbolaget Mistral Air.

– Sättet man gör pilgrimsresor på kan förändras med tiden, men deras innebörd kommer alltitd vara densamma – att söka efter en djupare kontakt med Gud, säger Kardinal Camillo Ruini till AP.

Vatikanens pilgrimskontor har skrivit på ett fem år långt kontrakt med Mostral Air om att flyga passagerare från sju olika flygplatser i Italien, inklusive Rom, Verona och Brindisi. Destinationer kommer bland annat vara helgedomen i Fátima i Portugal, Satiago de Compostela i Spanien, Jasna Gora-klostret i Czestochowa i Polen och till det heliga landet. Flygbolaget beräknar att transportera upp emot 150.000 pilgimer per år.

Det är ännu inte helt klart vad pilgrimsresorna kommer att kosta, men pastor Cesare Atuire på Pilgrimskontoret sade till den italienska tidningen La Repubblica att de skulle ha i åtanke att de flesta kunderna kommer att vara pilgrimer och att de oftast inte har så mycket pengar att spendera.

Vatikanen måste dock komma ihåg att de kommer att konkurrera med Ryanair som till exempel också flyger till Santiago de Compostela.

– Ryanair utför redan mirakel som inte ens Påvens chef kan utföra genom att flyga pilgrimer till Santiago de Compostela för det himmelska priset 95 kronor, säger Ryanair i ett uttalande.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS