23 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Utspel från Lettlands premiärminister"

administrator

administrator

UPPDATERAD "Vi känner inte till någon polisutredning mot Swedbank i Lettland", säger Anna Sundblad, presschef på Swedbank.

Anna Sundblad berättar för Realtid.se att hon just talat med sina lettiska kollegor, med anledning av TT:s uppgifter att lettisk polis nu utreder svenska bankernas utlåning i Lettland.

– Det här är inget som vi känner igen. Det här är ett utspel från Lettlands premiärminister och får står för honom, säger Anna Sundblad.

– Vi lyder under Finansinspektionen i Lettland och vi får ha en dialog med dem, om vi skulle ha gjort något som inte följer riktlinjerna.

För övrigt vill inte Swedbank kommentera uppgifterna.

– Jag har inte mer att säga i det här läget, säger Anna Sundblad.

Även på Nordea är man tagna på sängen.

– Jag har inga kommentarer, säger Helena Östman, informationschef på Nordea.

SEB:s pressansvarige Elisabeth Lennhede skriver i ett mejl till Realtid.se ”Enligt uppgift från SEB:s verksamhet i Lettland har man inte blivit kontaktad för någon sådan polisutredning.”

Senaste lediga jobben