Realtid

Utländsk Nobel-tv i sista minuten

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 dec. 2008Publicerad: 04 dec. 2008

Nobel Media har hittat ett produktionsbolag. Teamet flyger in till helgen för att förbereda tv-produktionen av måndagens Nobelkonsert.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Efter bråk först med TV4 och sedan med IEC stod Nobel Medias vd Camilla Hyltén-Cavallius för en månad sedan ensam med ansvaret att producera tv för utlandet från Nobelfestligheterna.

I dag presenterade hon lösningen under en presskonferens i Konserthuset i Stockholm om Nobel-musiken.

Nobel Media tar hjälp av det tyska produktionsbolaget Euroarts för att sända Nobelkonserten från Konserthuset på måndag kväll.

Sedan tidigare står det klart att SVT, som återfått rättigheterna för Sverige, hjälper Nobel Media att täcka prisutdelningarna och banketten också för tittare utanför Sverige.

SVT:s pristagarpanel Snillen spekulerar sänds också utomlands.

Norska NRK tar hand om prisutdelningen i Oslo.

Brittiska October Films har redan distribuerat en dokumentär om litteraturpristagaren J M G Le Clézios författarskap.

– Just nu finns det inte fler pusselbitar, säger Camilla Hyltén-Cavallius till Realtid.se.

ANNONS

Euroarts medarbetare anländer till Stockholm för första gången till helgen. Det blir inte mycket tid för förberedelser.

– Jag förlitar mig på deras professionalitet, säger Camilla Hyltén-Cavallius.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS