Under torsdagen röstade EU-parlamentets människorättsutskott för att skrota Swift-avtalet. USA samlar nu krafter inför slutomröstningen för att parlamentet ska ändra sig.
USA sätter press på omstritt bankavtal


Swiftavtalet
ger USA tillgång till data om europeiska banktransaktioner. Avtalet är en uppgörelse mellan USA, EU-kommissionen och EU:s regeringar som trädde i kraft redan den första februari.
Men nu är det så att lagar om dataöverföringar kräver sedan den första december även EU-parlamentets godkännande.
Under torsdagen röstade dock EU-Parlamentets människorättsutskott för att skrota avtalet eftersom samtliga villkor inte har uppfyllts, enligt Svenska Dagbladet.
– Än så länge så har Rådet inte givit parlamentet all relevant information och dokumentation om interimavtalet, sade den holländska, liberala ledamoten Hennis-Plasschaert i utskottssalen, enligt Svd.
Enligt resolutionen kränks en rad grundläggande principer om ”nödvändighet och proportionalitet” i Swiftavtalet. Men avtalet saknar även en ömsesidighet: EU har nämligen ingen möjlighet att be amerikanska banker om uppgifter om deras kunder.
USA har försökt in i det sista att påverka EU-parlamentets beslut. På torsdags morgonen ringde den amerikanska utrikesministern Hillary Clinton till EU-parlamentets ordförande, polacken Jerzy Buzek. Hon var orolig för att avtalet skulle stoppas bara två veckor efetr att det börjat tillämpas.
Även USA:s Brysselambassadör William E. Kennard, besökte i veckan parlamentet för att föra fram Vita Husets syn på hur viktig tillgången till data över internationella pengatransaktioner är i samband med jakten på terrorister.
Men USA får även medhåll från tysken Joseph Dahl, ledare för EPP-gruppen parlamentet, som samlar Europas moderater och kristdemokrater, i ett försök att förebygga en nej-röst i nästa vecka då slutomröstningen sker.
– Att blockera Swiftavtalet kan riskera våra meborgares säkerhet. Därför behöver ett avtal, och tydliga försäkringar från Rådet angående våra största farhågor innan vi kan rösta, sade Joseph Daul, enligt Svenska Dagbladet samtidigt som han bad Rådets förhandlare att komma till parlamentet, innan omröstningen, och lägga alla kort på bordet.




