23 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"USA ligger bakom svininfluensan"

administrator

administrator

Den ekonomiska krisen och USA påstås ligga bakom svininfluensan. Det är en av alla de spekulationer som nu florerar i bloggvärlden.

Palmemordet fick sitt koppel av konspirationsteoretiker. Detsamma gällde för 9/11.

Och nu har knappt svininfluensan brutit ut förrän bloggarna kastar sig över diverse teorier och konspirationer.

Fenomenet uppmärksammas bland annat av svenska finansblogg.com som skriver:

”Konspirationsälskare kommer precis nu i mass-orgasmer världen över. Blogg-psykfallet på Turner Radio Network är nu ute och menar att hela svin-epedemin är planerad från amerikanska staten.”

Enligt bloggaren på Turner Radio Network ska epedimin bottna i att den ekonomiska krisen är så djup att det enda sättet att rädda världen är att se till att det dör av lite folk.

”Vem kunde tro att Obama skulle vara så ond. JFK hade sitt Pay of Bigs inom de första 100 dagarna – nu lanserar Obama sitt eget griskrig”, skriver finansblogg.com.

Här kan du läsa bloggaren på Turner Radio Network.

Senaste lediga jobben