20 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Upp i Asien

administrator

administrator

UPPDATERAD Förhoppningar om att räddningen för USA:s bilindustri är nära fick Asienbörserna att inleda den nya börsveckan med ett kraftigt skutt uppåt.

I Tokyo överskuggade uppgifterna om att krispaketet närmar sig den japanska centralbankens dystra Tankanrapport, som visar på utbredd pessimism bland landets företag. Nikkei 225-index steg med 5,2 procent och det bredare Topixindex gick upp med 4,1 procent.

Biltillverkarna hörde till de stora vinnarna, och detsamma gällde i Seoul, där Kospi-index klättrade med 4,9 procent.

Hongkongbörsens Hang Seng-index hade vid klockan 8.15 svensk tid stigit med 2,9 procent. Shanghaibörsen gick upp med 0,5 procent och Taiwanbörsen steg med 3,0 procent.

Singapores Straits Times-index hade gått upp med 2,3 procent, samtidigt som indiska Bombaybörsen hade stigit med 0,7 procent.

Senaste lediga jobben