Mellan 2022 och 2024 skenade priset på olivolja på butikshyllorna i EU med 78 procent. Bakom uppgången låg främst torka och värmeböljor i Spanien – först halverades olivskörden, och säsongen därpå blev också svag.
Trots extremhettan – ingen prisrusning på olivolja

Hetta och torka slår återigen hårt mot stora delar av Europa.
Men den här gången har olivodlarna hittills inte drabbats lika hårt som för några år sedan.
”Vi ser början på en ny era”, säger forskaren och analytikern Juan Vilar.
Missa inte: Torka i jättefloden – kan stoppa europeiska leveranser. Realtid
Mellan 2022 och 2024 skenade priset på olivolja på butikshyllorna i EU med 78 procent. Bakom uppgången låg främst torka och värmeböljor i Spanien – först halverades olivskörden, och säsongen därpå blev också svag.
”De senaste sex säsongerna har vi haft en produktion under genomsnittet. Det är första gången, så priserna blev väldigt höga”, säger Juan Vilar vid konsultfirman Vilcon.
Även årets sommar har inneburit extremväder, och redan i maj varnade analysbolaget Tridge för att prischocken inte var en engångshändelse.
Vårregn viktigt
Många olivodlingar saknar konstbevattning och är därmed känsliga för utdragen torka. En del branschföreträdare har varnat för att priserna kan stiga om vädret inte blir bättre. Men Vilar ser en ny, bättre skördeera.
”Det viktigaste var att det kom regn i våras. Den nuvarande situationen med den svåra sommaren gör att vi inte kommer att få den bästa säsongen”, men ändå en bra säsong, säger Vilar.
Läs även: Bönder blir drönaroperatörer – här är börsbolagen som gynnas. Dagens PS
Det spanska producentpriset på extra jungfruolivolja har legat strax under 4 euro per kilo i sommar, jämfört med 9 euro vid toppen i januari 2024.
”Det enda som påverkar priset är förväntningarna på skörden. Så folk tror att den kommande skörden blir högre än den förra, vilket påverkar priset”, säger Vilar.
”Stabilt scenario”
Spanska olivoljejätten Deoleo ser också en stabilisering efter flera skakiga år, med en ”robust och balanserad tillgång världen över”.
”Vi förväntar oss ett stabilt scenario när det gäller den övergripande tillgången. Trots de höga temperaturerna nyligen, så har vi över året sett gynnsamma regntrender över de stora producerande länderna i Europa, som Spanien”, skriver bolaget i ett mejl till TT.
Missa inte: Kaffet hotat – det kan äta upp en femtedel av rekordskörden. Realtid
Tidigt med slutsatser
I Sverige har företaget Di Luca & Di Luca, med varumärket Zeta, inte sett några tecken på turbulens.
”Vi har inte fått någon information eller larm om att den här värmeböljan har påverkat tillgången”, säger Helene Rehnberg, chef för inköp och kvalitet.
Samtidigt betonar hon att det fortfarande är för tidigt att dra säkra slutsatser.
”För skörden börjar inte förrän i slutet av september och början av oktober, och oftast vill man gärna att det ska komma nederbörd i september”.
Vilar poängterar också osäkerheten.
”Prognos och verklighet är olika saker. Men min åsikt är att priserna kommer att sjunka till slutet av året”.
Oliver har odlats i Medelhavsområdet i mer än 6 000 år, och området dominerar världsproduktionen, även om det finns odlingar i Sydamerika och Australien.
Oliver tål värme och torka väl, och odlas därför ofta på platser där få andra grödor trivs. Men en allt större del av odlingarna använder numera droppbevattning.
Den övervägande majoriteten av världens odlade oliver görs till olivolja, som det finns omkring åtta kategorier av. Grekerna är största konsumenterna inom EU, med tolv kilo per person och år.
Inom ett dygn efter skörd krossas oliverna i kvarnar, sedan rörs röran runt innan oljan separeras. Därefter lagras den ofta ett par månader för att sedan buteljeras.
Källa: American Society for Horticulture Science, Landscape and Urban Planning, EU-kommissionen.





