20 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Trög start för julhandeln i USA

administrator

administrator

USA:s pressade konsumenter är försiktiga inför helgerna och julhandeln har fått en långsam start.

Det visar de första försäljningsresultaten.

Siffrorna från den så kallade svarta fredagen den 28 november pekar på ett lyft på tre procent jämfört med året före, enligt mätinstitutet Shoppertrak. Svarta fredagen, dagen efter Thanksgiving, är en av årets viktigaste shoppingdagar. Många är lediga från arbetet, affärer lockar med reapriser och handlarna börjar se svarta siffror – vinst – i årets bokföring. Dagen markerar också ett slags start på den riktiga julkommersen. En trög handel under den här helgen är därför ett olycksbådande tecken för den pressade amerikanska handeln.

I fjol rapporterades en ökning på 8,3 procent jämfört med 2006. Analytiker varnar för att omsättningen i helghandeln kan falla för första gången sedan början av 1990-talet.

Den dystra ekonomin har fått många att tänka två gånger i varuhusen.

– Jag shoppar inte alls i år som förra året, sade 29-årige Rolando Ramos till Reuters i en affär i Maryland på östkusten.

– Det är hemskt deprimerande. Åk till köpcentrumet och se dig omkring. Det är övergivet.

Senaste lediga jobben