Finansjätten Triton har hamnat i blåsväder igen. Nu är det en intern försäljning av ett bolag som ifrågasätts.
Tritons nya skandal – anklagas för intressekonflikt


Mest läst i kategorin
Triton sålde i maj 2023 det svenska installationsbolaget Assemblin från sin fjärde fond till en nybildad fortsättningsfond, som även den förvaltas av Triton. Detta som en del i en större affär där fyra portföljbolag överfördes.
Affären ifrågasätts nu av den tyska tidningen Handelsblatt. Enligt tidningen hade det inkommit ett betydligt högre externt bud från det franska riskkapitalbolaget PAI som bolaget slutligen tackade nej till.
Läs även: Finansjätte pudlar efter granskning – riskerar uteslutning. Realtid
Enligt Handelsblatt kan affären ha inneburit intressekonflikter då bland annat Triton-anställda själva investerat betydande belopp i fortsättningsfonden.
Triton tillbakavisar
Finansjätten håller inte med om att det skulle röra sig om en olämplig affär.
I ett mejl till Dagens Industri menar de att det inte fanns något tillgängligt bindande externt bud på Assemblin, och att en bred försäljningsprocess genomfördes utan att några formella bud mottogs.

Triton: ”Positivt momentum” – trots stora utmaningar
Riskkapitaljätten befinner sig i stark motvind.
Enligt bolagets interna material värderades PAI:s bud 2021 till 13 miljarder kronor och dess egna kapital till omkring 9 miljarder kronor.
Efter det ansåg PAI att man genomfört första delen av due diligence-förfarandet varpå Triton svarade med ett motbud som PAI svarade på – och som Triton i sin tur svarade igen på.
Efter det stannade förhandlingarna.
Enligt uppgifter till sajten Finanswatch, som varit i kontakt med PAI, handlar det inte om ett konkret bud från deras sida.
”Det var ett icke-bindande bud. Det är ett preliminärt uttryck för intresse, och en indikation om en vilja att göra affär. Det var det det var, ingenting mer”, säger PAI:s kommunikationschef Dania Saidam till Finanswatch.
Senaste nytt
Nya försäljningsprocessen
Handlingarna visar att Triton ansåg att affären fortsatt var intressant även om inget formellt avtal uppnåtts.
Enligt bolaget hade PAI dragit sig ur förhandlingarna.
Läs även: Höll förhör utan advokat – får kritik av JO. Realtid
Bara månader därefter påbörjade Triton en ny försäljningsprocess för Assemblin. Då sattes köpeskillingen till 5,8 miljarder kronor av rådgivaren investmentbanken Evercore.
En av flera skandaler
Den ifrågasatta affären är inte den första skandalen som Handelsblatt undersökt gällande Triton.
I november förra året uppdagades en toxisk företagskultur med vilda fester, alkohol och sexism.

Korruptionens nya ansikte: Gamla kollegor och jaktkompisar
Nästan var tredje mutbrott i Sverige grundas i vänskapskorruption.
Även stora förluster i misslyckade satsningar i bland annat padelbolaget Ledap som ledde till en stämning efter förluster på 300 miljoner.
Även investeringar i verktygstillverkaren Lamina har föranlett misstankar om bedrägerier och rättsprocesser riktat mot det investerade bolaget.
Missa inte: Miljonböter står fast för Tapwell efter färsk dom. Realtid

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Dagens Industri, Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Dagens Industri, Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.