24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Time Warner säljer AOL

administrator

administrator

Ett beslut att sälja av hela AOL skulle kunna rädda Time Warners ansikte. Många anser att sammanslagningen med AOL-affären är den bästa i historien.

Time Warner är nu nära ett beslut i affären med bolagets internetdivision AOL. Detta enligt tre personer med inblick, skriver Financial Times.

Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Teknik, Media och Telekom som skickas ut varje tisdag.

Ett slutgiltigt besked är ännu ej taget men Time Warner ska tydligen hellre sälja hela AOL än att stycka divisionen.

I dag torsdag ska Time Warners styrelse ha ett möte där den förväntas ta beslut om att starta processen, enligt Techcrunch.

Time Warner avböjer dock att kommentera ärendet. I dag torsdag äger dessutom aktieägarna årsmöte rum.

Time Warner skrev ned värdet på AOL med närmare 100 miljarder dollar bara ett år efter att affären blev ett faktum 2001. Därefter har de haft svårt att hänga med i annonstillväxten i jämförelse med konkurrenterna.

I fjol lade Microsoft fram ett bud om att ta över Yahoo. Sedan dess har Time Warner försökt hitta lösningar för att kombinera AOL med Microsoft eller Yahoo. I slutet av 2008 fick dessa diskussioner dock ett stopp sedan Yahoos ledning avgick efter påtryckningar från aktieägare.

Microsoft och Yahoo har återupptagit diskussioner om ett samarbete kring webbsök.

Källor: Financial Times, Techcrunch.

Senaste lediga jobben