11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Svenska it-löner slår finska

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 aug. 2007Publicerad: 02 aug. 2007

Svenska it-proffs får flera tusen kronor mer i månaden än sina finska kollegor. Skillnaderna är inte mindre ens i företag med konsulter i båda länderna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026
Makro

Stormakt på gång: Polen springer ikapp Tyskland

11 feb. 2026
Börs & finans

Efter "mjukvaruapokalypsen" – nu är finanssektorn nästa offer

11 feb. 2026

TietoEnator, med konsulter i både Finland och Sverige, vill inte betala finska konsulter lika mycket som svenska.

Skillnaderna mellan Sverige och Finland påverkar inte lönerna för enskilda konsulter, åtminstone inte kortsiktigt. Det hävdar Gert Brodén, personalchef på TietoEnator med it-konsulter i både Sverige och Finland.

– Det är inget vi jämför i vardagen. Det är heller inte så att man löneglider eller lönereviderar efter vilket land ett uppdrag råkar gälla.

Löneförhandlingarna är kopplade till enskilda löneavtal och kollektivavtal med facken. De svenska facken, CIF och Sveriges Ingenjörer, har 26 klubbar i Sverige bara för TietoEnator.

Fackens lönestatistik används som argument mot arbetsgivarna i löneförhandlingar, men arbetsgivaren redovisar inte sin egen statistik. TietoEnator använder analysföretaget Insight. Lönerna är indelade efter roll, ansvar och kompetens.

Vad konkurrenterna betalar framgår inte.

– Vi kan inte se statistik per bolag, men vi får ett bra begrepp om medianlönen, säger Gert Brodén.

Medellönerna i it-sektorn i Stockholmsregionen 2006 låg kring 40.000 kronor i månaden, i Sydsverige kring 35.000. Det visar en undersökning från analysföretaget Exido.

ANNONS

I Finland låg lönerna kring 33.000 kronor i månaden, enligt fackförbundet Tietoalojen Liitto.

Bland cheferna var skillnaderna mindre. En svensk it-chef fick 57.000 kronor i månaden, en finsk 55.000. De finska cheferna fick dessutom ytterligare 3.400 kronor i bonus. Hur mycket bonus de svenska cheferna fick framgår inte.

Skillnaderna bekräftas av en undersökning från analysföretaget Watson Wyatt. Erfaret it-folk får ungefär 3.000 kronor mer i månaden i Sverige än i Finland. Men Sverige ligger ändå upp till 10.000 kronor lägre än genomsnittet internationellt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS