Realtid

Svenska Factual tv gör unik webbsatsning

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 sep. 2008Publicerad: 17 sep. 2008

Gratis-tv på nätet, med inriktning på faktaprogram. Svenska FactualTV går ut hårt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ni går betaversionen av FactualTV i gång. Det är den första hemsidan på internet som enbart satsar på faktaprogram. FactualTV har i runda tal 2.300 titlar i dag, men alla har inte kommit ut på sajten ännu. Det är filmer i genrerna dokumentärer, livsstil och fakta.

Bakom FactualTV ligger några svenskar i ett bolag kalat Documentary Base, men sajten siktar in sig på en internationell marknad. Största ägarna är Anders Palm, skådespelare och producent. En annan av delägarna är Levande böckers grundare, Pelle Tornell. I bolaget satsas både riskkapital och pengar från privata investerare. Mediaplanets grundare finns bland aktieägarna.

FactualTV är i huvudsak en gratiskanal där annonserna betalar ruljansen. Med nätet som arbetsfält tänker kanalen nischa sig och vinna poäng på att inrikta sig på smalare ämnen än jättar av BBC:s och Discoverys storlek. Samtidigt är FactualTV:s mål att vara tydlig och vill inte bli en av alla videokanaler. 80 procent av innehållet är gratis, men användaren kan betala för versioner i bättre kvalitet.

– Vi har legat och tittat på marknaden. Sett på vad Joost gör och vad andra aktörer gör. Det vi sysslar med är ju long form programming och tittandet utvecklas ju hela tiden på internet. Folk tittar längre och längre. På BBC:s webb-tv-del ligger det till exempel på 25 minuter. För några år sedan låg det genomsnittliga klipet på 2-3 minuter. Sanningen ligger kanske någonstans däremellan, säger vd Daniel Hill.

FactualTV är mer nischat än sina konkurrenter?

– Absolut. Det är hela affärsidén. Vi licensierar sånt som gått på tv. Det är inte A-content – det är bra content men sånt som vissa tv-kanaler anser inte är tillräckligt kommersiellt. De letar tittarsiffror via talangjakter och realityshower. Men om de visar en lifestyledokumentär så kör de den en gång, sedan läggs den på hyllan. Där passar internet bra. Det finns ju två delar: fakta och fiction. Om vi bara inriktar oss på fakta, vilka personer, vilka ämnen ska vi inrikta oss på? Intervjuer med Karl Lagerfeld eller vad det nu har mer. Snart har vi ett kluster titlar, allt efterhand som mer material kommer in.

– Internet tillhandahåller en otrolig möjlighet att hitta till exempel UFO-intresserade som kan vara en stor målgrupp internationellt. Samma sam gäller för områden som miljö, historia- och konstprogram. Vi kan nå de här vertikala kunderna. Här ser vi att tv-marknaden går mer och mer mot specialisering. Se bara på TV4 Science Fiction som startade fär inte så länge sedan. Om vi tar Youtube så har de en användargenererad sida. Om vi tittar på Joost och andra lägger de upp en av basar av filmer. Medan vi är tydligare profilerade och klassificerar. ”Vill du se ett tv-program om andra världskriget? Det hittar du hos oss.” Det är mer Business 2 business.

När besökaren går in på FactualTV är blandingen stor men idén ändå tydlig. Avdelningen ”Music & performing arts” rymmer allt från stjärn-discjockeyer via levande kanonkulor till knullskandal-rockbandet Rock Bitch. ”Culture” serverar allt från dokumentärer om öl över trädgårdsarkitekter till författaren Paulo Coelho. Och ”Politics & economics” bjuder på namn som George Soros, brittisk-ryske agenten Comrade Philby och ambassadören Jan Eliasson.

ANNONS

Men trots att den sistnämnde förekommer är just han ett svenskt undantag.

– Factual tv har inget svenskt material i dag. Det är två intervjuer med Jan Eliasson och ”Svennis”. Vi pratar med några svenska produktionsbolag men främst satsar vi på anglosachsiska filmer som kan gå ut i flera länder. Engelskspråkiga länder, men också Skandinavien, Holland et cetera. Vår publik är kanske lite äldre än på andra videosajter. Lite mer välutbildade. Vi försöker nå en målgrupp som är trött på normal tv, lite faktatörstande sådär.

– Därmed inte sagt att vi inte kan sajna en stor aktör med spanska eller tyska som språk. Men då kommer frågan om översättningar upp och då får vi samma problematik som andra aktörer. Vi satsar på de stora språken, men än så länge får vi väl skära bort de bitar som inte kan engelska.

– Sen är det ju så att vi råkar vara svenskar. Det är jag och medgrundaren Anders Palm, som bott i London i över 20 år .Han är medieinvesterare med bland annat musik och film som specialitet. Själv har jag jobbat som konsult i media och producent med projekt i tv bland annat. Det senaste var en film om Alexander Wik, en man som ni skrivit om i Realtid.se vet jag. Den gick på SVT i juni och heter Konsten att bli miljonär.

Återstår att se om människorna bakom FactualTV kan bli det också.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS