12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Svarta pengar och spionromaner

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 apr. 2011Publicerad: 19 apr. 2011

Spekulationerna om att svarta pengar räddade flera banker under finanskrisen har fått ett konkret exempel.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

I december 2009 gjorde Antonio Maria Costa, chef för FN:s organ mot brott och narkotika (UNODC), ett spektakulärt uttalande om att svarta pengar från organiserad brottslighet användes för att stärka flera bankers likviditet under den värsta krisen 2008.

– Interbanklån ordnades med pengar som ursprungligen kom från droghandel och andra illegala aktiviteter… Det fanns signaler om att vissa banker räddades på detta sätt, sa Antonio Maria Costa till brittiska The Observer.

Vilka banker och vilka länder det rörde sig om avslöjades inte. Källan till uppgifterna sades vara ej namngivna underrättelsetjänster och brottsutredande organ. Enligt FN-chefen handlade det om mångmiljardbelopp som på detta sätt tvättades rena under finanskrisen.

Författaren John Le Carré är inne på ett liknande spår i sin fjolårsroman ”Our kind of traitor” där en rysk maffiabankir söker skydd i Storbritannien i utbyte mot information om en gigantisk pengatvättsoperation.

Men i den verkliga världen har det dykt upp få bevis för att maffiapengar verkligen flödade in i banksystemet under finanskrisen.

Pokertvätteri

Att teorin kan stämma visades dock så sent om i fredags. Då kom nyheten att amerikanska myndigheter utreder flera av världens största pokersajter efter misstankar om systematiska försök att kringgå de hårda spellagarna i landet.

Så här långt visar utredningen att pokeroperatörerna och deras betalningsförmedlare varit mycket kreativa i försöken att få pengarna att flöda in och ut ur landet.

ANNONS

Enligt FBI har flera falska e-handelsbolag satts upp i ett försök att få pengar från spel att se ut som normala e-handelstransaktioner.

Dessutom ska flera amerikanska banker ha bearbetats för att de skulle släppa igenom betalningarna.

Enligt utredningen ska man främst ha inriktat sig på banker med finansiella problerm efter finanskrisen. I utbyte mot kapitaltillskott ska bankerna ha förmåtts att släppa igenom speltransaktioner till stora belopp.

Känslig fråga

Sista ordet är inte sagt och bevisen inte kända då några rättegångar ännu inte har inletts. FBI och åklagaren i målet talar dock om en pengatvättsoperation för miljardbelopp.

Att ämnet svarta pengar är en känslig fråga för många stater visas inte minst av den svenska regeringens problem att hantera Vladimir Antonovs försök att ta kommandot i Saab.

Regeringen säger det inte rent ut men visar tydligt att man vill ha extra garantier kring allt som rör Antonovs affärer.

”Frågetecken” måste redas ut och alla transaktioner måste gå genom en europeisk bank utan koppling till Antonov-sfären. Detta för att ”vi därigenom ska kunna säkerställa en kontroll av de pengar som utgör köpeskillingen”, som Maud Olofsson uttryckte det på presskonferensen i fredags.

ANNONS

En inlindat sätt att säga att det är dags att syna korten.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS