13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Stockholmsbörsen svagt uppåt

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 nov. 2007Publicerad: 12 nov. 2007

UPPDATERAD Lika grå och trist som novembervädret öppnade måndagshandeln på Stockholmsbörsen med en nedgång men sedan vände börsen uppåt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Försäljningsvåg av guld – därför säljer investerarna

13 feb. 2026
Börs & finans

Nyemissionsvåg på börsen – finns det köplägen?

13 feb. 2026
polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026

Klockan 9.50 hade OMXS-index fallit med 0,6 procent till 360,2. Nedgången omfattade de flesta branschindex och följde utvecklingen efter måndagens kraftiga fall på Asienbörserna.

Några tunga industriaktier gick mot trenden. Atlas Copco steg efter köprekommendationer i tidningen Börsveckan som anser att priset på aktien är lågt för ett kvalitetsbolag. Aktien steg under morgonhandeln med 0,9 procent till 88:75 kronor.

Sandvik höll också emot och steg 0,7 procent till 111:75 kronor.

Kullagertillverkaren SKF steg med 0,4 procent till 114 kronor på uppgifterna om att bolaget måste bygga ut sin produktionskapacitet kraftigt under det närmaste året.

Ericsson tillhörde morgonens förlorare. Aktien backade med 0,6 procent till 18:20 kronor, den lägsta nivån sedan sommaren 2004.

Skanska har fått en order värd 410 miljoner kronor för att bygga om och till en läkemedelsanläggning i USA. Aktien backade trots det med 0,2 procent till 124:50 kronor.

Stålkoncernen SSAB backade med 2 procent till 169 kronor. Fallet var nästan lika stort för Electrolux som föll tillbaka 1,7 procent till 113:25 kronor. På tre månader har aktiekursen backat över 25 procent.

Men efter den svaga öppningen vände Stockholmsbörsen, liksom flera ledande Europabörser, uppåt under förmiddagshandeln och vid 11 hade OMXS-index stigit med 0,6 procent till 364,6. Det smalare OMXS30 hade gått upp med 0,9 procent till 1 124,8.

ANNONS

Bland vinnarna märktes bland andra verkstadsbolagen Atlas Copco, upp 3,7 procent, Sandvik, upp 3,2 procent, och Alfa Laval, upp 2,9 procent. Även storbanker som SEB och Swedbank gick starkt. Men allra mest, 13,9 procent, steg det lilla biometriföretaget Precise Biometrics.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS