19 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Stigande export enligt chefsindex

administrator

administrator

Optimismen stiger i de svenska exportföretagen, enligt Exportrådets exportchefsindex, EMI.

EMI har nu stigit till den högsta nivån sedan 2007.

EMI bygger på en enkät med exportansvariga i 225 företag. Index har fallit kraftigt under finanskrisen men är på väg uppåt sedan förra årsskiftet. I den nya mätningen landar index på 61,8, den högsta nivån sedan fjärde kvartalet 2007.

– Resultatet signalerar att exporten kommer att förstärkas. Uppgången är markant sedan den förra mätningen, säger Exportrådets chefekonom Mauro Gozzo.

Värden över 50 innebär att det är fler som tror på en förstärkning än en försvagning. Under sista kvartalet i fjol låg index på 55,7 och hade då backat något sedan kvartalet innan.

Exportcheferna i 69 procent av företagen väntar sig att marknadsefterfrågan stärks under det närmaste kvartalet medan bara 2 procent tror att den ska försvagas. Det ger ett index på 83 för marknadsefterfrågan. Det är den högsta noteringen i indexets tio kvartal långa historia.

Den starkaste signalen kommer från Asien och närmast efter kommer Central- och Östeuropa.

Även när det gäller marginalerna landar siffrorna på den högsta nivån i indexets historia. 45 procent av företagen tror på högre marginaler.

Senaste lediga jobben