Företagen med statligt ägande förbättrade sitt resultat efter skatt till 31,5 miljarder kronor 2004, jämfört med 21,8 miljarder kronor året före.
Staten får miljard- utdelningar


administrator
Uppdaterad: 14 mars 2005Publicerad: 14 mars 2005
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
Utdelningarna till staten väntas uppgå till cirka 17,1 miljarder kronor, skriver Regeringskansliet i ett pressmeddelande.
Bakom det sammanlagda vinstlyftet ligger främst resultatförbättringar för Vattenfall, Posten, Telia Sonera och LKAB.
”De positiva resultaten för de statliga bolagen ger förutsättning för utdelningar som innebär ett betydande tillskott till statskassan och vår gemensamma välfärd”, skriver näringsminister Thomas Östros i en kommentar.
TT
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS






