17 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Småägare utmanar i East Capital Explorer

Realtid.se

Cevian-avhopparen Mikael Walther bakom nytt ägarinitiativ i East Capital Explorer.

Navos Capital samlar småägare i East Capital Explorer för att få ökat inflytande i bolagets styrelse och valberedning.

Investmentbolaget Navos har före detta Cevian Capital medarbetaren Mikael Walther som vd samt Mats Heiman från Nordstjernan som styrelseordförande. Göran Delemark, med flera styrelseuppdrag i nordiska bolag är non-executive director.

Genom en skriftlig överenskommelse har småägarna beslutat att genom ett samordnat utövande av rösträtten inta en gemensam långsiktig hållning i fråga om East Capital Explorers förvaltning och därmed kunna nominera ledamot till valberedningen, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

När Realtid.se når Mikael Walther berättar han att Navos är en långsiktig ägare i nordiska small- och midcap-bolag men vill inte avslöja mycket mer om planerna än det som redan offentliggjorts.

– Vi har investerat i Explorer eftersom det långsiktiga värdet av bolaget inte återspeglas i dagens aktiekurs, uppger han.

Ägargrupperingen ägande i East Capital Explorer uppgår till mindre än 5 procent. Utöver Navos Capital med medarbetare består den av Gar-Bo Försäkring, Hallonviken Holding, Orbra Invest, Pram, Victor Jacobsson och Tomas Nicolin. Det samlade ägandet blir större än Fjärde AP-fondens, den största svenska delägaren i investmentbolagets aktie.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben