14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Så ska miljonstölderna stoppas

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 jan. 2008Publicerad: 08 jan. 2008

Varor för mångmiljonbelopp stjäls från långtradare längs Sveriges vägar. Nu investerar åkare, kommuner och vägkrogar på inhägnade, kameraövervakade parkeringsplatser för att få stopp på stöldvågen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger ner konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

Kriminella gäng misstänks organisera stölderna, riktade mot lastfordon med dyrbara elektronikprodukter i lasten. Det uppskattas att värden för en halv miljard kronor stjäls varje år.

Nattliga tjuvar skär upp kapellet eller tar sig in i lastutrymmet på fordon som parkerats längs vägarna. I en del fall försvinner ligorna med hela släp.

Ihop med flera vägkrogar startar Vägverket nu ett gemensamt pilotprojekt ihop där det ska byggas särskilda säkerhetsparkeringar för långtradarna.

– Vi vill visa nyttan av de här anläggningarna som vi hoppas att andra tar efter, säger Anders Berndtsson på Vägverket.

Vägverket bekostar en del av investeringarna, främst då förstudierna och projekteringar.

Det handlar om tre stycken vägkrogar som ska få vara med i projektet med säkerhetsparkeringarna.

Vägkrogen Håby Restaurang & Motell i Munkedal på Västkusten kan få sin parkering klar redan till sommaren. Parkeringen kommer att omgärdas av stängsel med kameraövervakning. In- och utpasseringen kommer att bevakas elektroniskt.

Runt 350 långtradare trafikerar vägkrogen varje dygn. Men så är det också en av de mest utsatta vägkrogarna i Sverige när det gäller stölder från fordonen. Senast i lördags skars ett kapell upp med kniv på en av långtradarna som stod parkerad över natten. Enligt krogägaren Bertil Hansén rör det sig om 40 till 50 angrepp på fordonen per år.

ANNONS

– Det skadar vårt renommé och därför satsar vi på den nya bevakade parkeringsplatsen, säger Bertil Hansén till Realtid.se.

Mest utsatt i Sverige är trakterna runt Helsingborg där staden med ljus och lykta söker efter en vägkrog att samarbeta med. Det ska också byggas säkerhetsparkering i centrala Helsingborg.

– Lastbilarna här är hårt drabbade, även ur ett internationellt perspektiv. Vi räknar med att få igång anläggningarna senast i början av nästa år, säger Rolf Karringer på Helsingborg stad.

Det ska bli plats för ett hundratal långtradare. Några juridiska garantier för att ersätta eventuella stölder lämnas dock inte trots de övervakade områdena.

– Nej, det kan vi inte ge. Men det ska bli säkra anläggningar där det inte ska gå att stjäla gods, säger han.

Vid E4:n i Småland är det flera vägkrogar som vill ha hjälp av Vägverket och kommuner med att bygga upp sina säkerhetsparkeringar.

Annica Niegemann på Smålandsrasta i Skillingaryd räknar med att anläggningen kommer att kosta minst 3,5 miljoner kronor. Även i detta fall är syftet att rentvätta sitt rykte som stöldhåla.

– Det har varit en hel del kapellskärningar här. Men det går i vågor. Oftast är de ute efter datorer, säger hon.

ANNONS

En som har tröttnat på svar från Vägverket om hjälp är åkeriägaren Jan Gunnarsson på Ljungby fjärrtransport som ligger vid E4:ans stora trafikström. I förra veckan öppnade han en säkerhetsparkering med plats för hundra långtradare.

Förutom parkeringsplatsen som inhägnas blir det duschar för chaufförerna, tvätthall till långtradarna och verkstad. Tre man är anställda för att sköta den nya parkeringen.

– Om fem månader räknar jag med att det ska bli vinst på verksamheten, säger Jan Gunnarsson.

Per-Arne Nilsson på Länskriminalen i Västra Götaland leder ett projekt på heltid tillsammans med transportnäringen för att få stopp på stölderna. Han säger att det är ett jättebra initiativ med säkrare parkering. Men anser att transportnäringen måste bättra sig.

– Branschen behöver själva ta mer ansvar för stölderna. Det är alldeles för lätt att stjäla. Stöldbegärligt gods transporteras i lastbilar med kapell som är lätta att skära upp, säger han.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS