06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Så påverkade pilotstrejken SAS trafiksiffror 

Finwire
Uppdaterad: 05 aug. 2022Publicerad: 05 aug. 2022

SAS ökade antalet passagerare med 22,8 procent till drygt 1,3 miljoner i den totala trafiken i juli, jämfört med samma månad året innan. Det var dock en klar minskning från månaden innan då bolaget hade cirka 1,9 miljoner passagerare. Orsaken är den 15 dagar långa pilotstrejken.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

”Vi vill verkligen be om ursäkt till alla våra kunder som drabbades av strejken som resulterat i förseningar och inställda flygavgångar. Vi är glada att vi snabbt har kunnat återgå till normal verksamhet igen så att vi kan fokusera på att få tillbaka våra kunders förtroende. Samtidigt fortsätter vi att genomföra vår transformationsplan, SAS Forward. För att påskynda den processen ansökte SAS om chapter 11 i USA den 5 juli 2022. Sammantaget kommer transformationsarbetet leda till ett finansiellt stabilt flygbolag, som kommer att kunna leverera den service som våra kunder förväntar sig”, skriver vd Anko van der Werff i en presskommentar.

Mäts trafiken i betalda passagerarkilometer, RPK, ökade flygbolaget med 44,6 procent under månaden (315,6).

Kapaciteten, mätt som ASK, ökade med 7,7 procent i juli (147,2).

Kabinfaktorn uppgick till 82,2 procent under månaden (80,3).

Passageraryielden uppgick till 1,05, svenska kronor, i juli (1,16).

SASjuli, 2022juni, 2022
Passagerare, miljoner1,3251,946
Passagerare, förändring i procent, YY22,8217,1
RPK, förändring i procent44,6315,6
ASK, förändring i procent7,7147,2
Kabinfaktor, i procent82,280,3
PASK0,870,92
Passageraryield1,051,16
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS